Goran Hudec: Sudjelovanje RC-a za izradu obrazovnih materijala na konferenciji MERLOT 2005, Nashville, USA
Rujan 2005. / godište V / ISSN 1333-5987
5. MERLOT International Conference održala se ove godine u Nashville Convention centru, Nashwille, Tennessee. MERLOT je kratica za Multimedia Educational Resource for Learning and Online Teaching i organiziran je oko open source baze obrazovnih materijala. Oko Kataloga organiziranog po stručnim disciplinama, stručnih recenzija, komentara, preporuka za korištenje standarda okupila se zajednica pojedinaca koji rade na izradi i korištenju obrazovnih materijala preko mreže.

Goran Hudec
Tekstilno-tehnološki fakultet
ghudec@ttf.hr

Konferencija okuplja zajednicu koja se nakon godinu dana susreta u virtualnom prostoru http://www.merlot.org/Home.po zaželjela razmijeniti iskustva i na staromodniji način.

Pokrovitelj konferencije je bio Tennessee Board of Regents, a tema Engaging the Global Community – Looking Over the Horizon. Ovako široko postavljena tema i velik broj prihvaćenih referata doveli su do toga da se Konferencija održavala u šest paralelnih sesija. Bilo je prisutno oko 650 sudionika, pravi broj za jednu Konferenciju. Sve je puno ljudi, sesije su posjećene, na hodnicima gužva, a ipak možete ponovno sresti nekog znanca koga ste stekli dan ranije.

Slika 1. Pozdrav pokrovitelja

Više puta se u diskusijama osjetilo neko sitno razočaranje jer se taj dugoočekivan (komercijalan) boom koji su priželjkivali stručnjaci koji rade na razvoju obrazovnih materijala za poučavanje preko Interneta ne događa. Ili se događa nekim drugima, ali ne i onima koji su prisutni na ovoj Konferenciji. Ova tema je bila naglašena u najavi same Konferencije: Razumijevanje i proširivanje svjetskih trendova na području poučavanja preko Interneta kao i u odličnom uvodnom izlaganju sir Johna Daniela: The Long-Awaited Breakthrough?. Bio je ovo jedan pogled s vrha, od ideja postavljanja virtualnih sveučilišta u okviru UNESCO-a do svima nam bliskog saznanja da uspjeh koji daljinsko poučavanje ima na primjer u Etiopiji ima dosta veze s tim da je sadašnji predsjednik Etiopije i sam uspješno stjecao znanje preko mreže.

Slika 2. Renaissance hotel s Kongresnim centrom

Konferencija je nudila široku ponudu referata, radionica i seminara te okruglih stolova. Izbor koji slijedi je naravno posljedica osobnih impresija i svakako preporučujem da se na http://conference.merlot.org pogleda potpun popis referata.

U ovom trenutku završeno je definiranje novog NIMAS (National Instructional Materials Accessibility Standarda) izrađenog pri američkom Ministarstvu za obrazovanje koji je predstavio jedan od voditelja projekta Skip Stahl. NIMAS je prihvaćen i od kraja 2006. postat će zakonska obaveza za sve proizvođače obrazovnog materijala u SAD. Osnovni cilj ovog standarda je da se u jednom objektu daju svi podaci koji će omogućiti da se sadržaj prenese u različitim izlaznim formatima, npr. u Brailevom pismu, zvukovnim interpretacijama i sl. O tome više na http://NIMAS.cast.org.

Pravu kuharicu za izradu dobrih obrazovnih materijala predstavio je George Todd s Georgia Tech Research on Accessibile Distance Education (GRADE). Njegov je projekt nadasve zanimljiv i može se pronaći na www.acceslearning.net, gdje se uz preporuke (koje se gradiraju od obavezno do preporučuje se) daju i dobri i loši primjeri obrazovnih materijala izrađenih u najpopularnijim alatima.

Slika 3. CUC na MERLOTU

Tema koja je bila izuzetno zanimljiva govorila je o moralu na mreži, preciznije rečeno o plagiranju u studentskim radovima. Uz sve nama poznato visoke moralne standarde koji su uobičajeni u sjevernoameričkim obrazovnim sustavima sasvim je neobično zvučao podatak da 35% studenata ne smatra copy/paste praksu plagiranjem. Više o tome se može pronaći na http://academics.georgiasouthern.edu/cet/ludy_merlot. Osobno, ne bih volio prikazivati rezultate sličnog istraživanja kod nas, ukoliko postoji.

Kako osigurati kakvoću online obrazovnih materijala? Detaljan opis procedure te prateće dokumentacije za praćenje i osiguranje kakvoće online obrazovnih materijala koja se provodi u posljednjih pet godina na Northern State Technical Community College dali su Tom Wallace i James Lefler. Procedura izgleda vrlo formalno, ali predavači su vrlo zadovoljni rezultatima, a stotinjak obrazovnih materijala koji su je prošli i zadovoljili kakvoćom im daje i pravo da o tome govore. Na materijale nema linka, ali zainteresiranima možemo dostaviti kopiju formulara koje su autori podijelili na predavanju.

Kao teme o kojima je još bilo govora mogu spomenuti iznošenje iskustava vezanih za primjenu portfolio sustava, (kao načina u kojem se rad i napredak studenata tijekom studija prati preko osobnog elektronskog portfolia) koji se sasvim usput, naplaćuje se 40 – 100 $ po studentu. Dana je usporedba iskustava s portfolio sustavima koji se koriste na Seattle Pacific University (http://www.spu.edu/), California State University, Chico (http://www.csuchico.edu/) te National Louis University (http://www.nl.edu/), a ovaj prikaz je ujedno i dobra ilustracija kako se unutar MERLOT zajednice pojedini problemi zajednički istražuju.

Iskustva s prelaskom s jednog na drugi Course Management Systema bila su predmet jedne od panel diskusija. Prezentirana su iskustva većeg broja sveučilišta, npr. University of Wisconsin-Whitewater (http://www.uww.edu/index.html) te California State University – 23 kampusa s 400 000 studenata (http://www.calstate.edu ), a radi se naravno o problemima koji nas tek čekaju.

Slika.4. Hrvatska zastava, među 20-ak zemalja sudionica

Ovo je drugi nastup predstavnika iz Hrvatske na MERLOT konferenciji. Prošle godine je CARNetove referalne centre za e-obrazovanje predstavila Sonja Prišćan, a ove je godine predstavljen Referalni centar za izradu obrazovnih materijala s radom Referral Center for Developement of Educational Materials. Kontinuitet je zapažen, razgovarao sam s nekoliko ljudi koji pamte prošlogodišnji referat gđe Sonje Prišćan. Nadam se da će ovogodišnji nastup ostati također u dobroj uspomeni. U konkurenciji velikog broja referata predstavljeni smo i dobro posjećeni (npr. članovi MERLOT Project Directors' Councila) u okviru poster sekcije. U svakom slučaju, kod ove vrste konferencija je vrlo značajan kontinuitet i nadam se da će se pronaći mogućnost da i sljedeće godine CARNet bude predstavljen na Konferenciji.

Slika 5. Lijevo banka, desno osiguravajuće društvo

Diskusije i razgovori koje su vođene tijekom Konferencije govore o tome da su kod nas prisutni vrlo slični problemi kao i u okviru MERLOT zajednice. Sličnih projekata poput referalnih centara ima pri sveučilišnim centrima. Neki od problema o kojima se raspravljalo kao što je migracija s jedne CMS platforme na drugu tek će doći do nas. Bilo je dobro što se sadržaj referalnih centara može pratiti i na engleskom jer je to definitivno jedan od putova kojim će se naša online obrazovna zajednica povezati sa svijetom.

Nekoliko riječi o Nashwilleu. Grad koji ima oko 500 000 stanovnika predstavlja sam sebe kao Music Citysmješten je na rijeci Cumberland. Krajolik je brežuljkast, a City čine nekoliko nebodera osiguravajućih društava i banaka te hotel Renaissance uz koji je Kongresni centar. Muzički predikat u gradu je obilježen s tek nekoliko ulica u kojima se mogu u country okruženju nabaviti suveniri, čizme, šeširi i lokalni Jack Daniels proizvodi. Čuvena Grand Ole Opry, studiji i hoteli smješteni su u Music Valley nekih pola sata vožnje gradskim autobusom od centra. Naswille je znan i po kopiji Akropole u prirodnoj veličini. Slobodno se može uživati u lokalnim specijalitetima kao što su sweet potato ili fried green tomato, hrana je ukusna i jeftina. Na kraju, ne smije se propustiti snimiti i svoj CD, jer ako se i ne uspijete probiti na svjetske top liste, unucima sigurno neće biti dosadno.

Životopis
 
Dr. sc. Goran Hudec rođen je u Zagrebu 12.04.1950. godine gdje je završio osnovnu školu te XV Matematičko - fizičku gimnaziju. Na Elektrotehničkom fakultetu u Zagrebu, diplomirao je 1973. godine na smjeru Elektronika, usmjerenje Računarska tehnika i informatika Od 1975. do 1996. godine zaposlen je u Brodarskom institutu u Zagrebu. Od.1996. godine zaposlen je na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Radi na radnom mjestu izvanrednog profesora, elektrotehnička grupa predmeta. Znanstveno - fantastične pripovijetke publicirao u Hrvatskoj, V. Britaniji i Italiji. Bavi se trčanjem na duge pruge. Ima dva sina, živi sam ali ne i usamljen.
 
Tekstilno-tehnološki fakultet

ghudec@ttf.hr

 







 
  Naslov
 
 
  Copyright © 2005. Edupoint. Sva prava zadržana.