godište II   |   broj 6  |   Zagreb |   20.5.2002. | ISSN 1333-5987

 

Zlatko Papeš: PREDSTAVLJANJE ZNANJA U JEDINICI VREMENA - u sklopu Prvog hrvatskog kongresa Telemedicine

  u Multimedijskom centru Kliničke bolnice "Sestre milosrdnice" u Zagrebu održan je 16. svibnja 2002. mini simpozij pod nazivom PREDSTAVLJANJE ZNANJA U JEDINICI VREMENA u sklopu Prvog hrvatskog kongresa Telemedicine opširnije na http://www.kbsm.hr/PredstavljanjeZnanja/ 
(predavači-autori - M. Rešetar, I. Škarić, J. Gojšić, M. Belicza, D. Bengez, L. Kotrulja, M. Šitum, S. Večerina, V. Kirinić-Papeš, S. Janjanin, I. Klapan, M. Kržak, Z. Papeš, P. Konjevoda, T. Klenovar, M. Kljaković-Gašpić, B. Makanec, A. Mišak, Z. Jelačić, I. Marić, D. Karelović te moderatori Jasminka Gojšić i Zlatko Papeš, nastojali su odlučno ukazati na potrebe i prekretnice u proučavanju i baratanju znanjem u informacijskom okružju (u nas).

Izlaganja te multidisciplinarne skupine od 20-ak predavača - od akademskih profesora do eksperata s aktualnim rezultatima u informacijskim i komunikacijskim područjima - problematizirala su svojstva suvremenog predstavljanja znanja, njegovih informatiziranih formi i njegova komuniciranja u potrebnom vremenu kao osnovne biti sadržaja i prometa telemedicinskih infrastruktura te hipermedijskih zahtjeva kompleksne (tele)medicinske prakse.
Smatrajući da nam egzistencijalnu informatičku i telemedicinsku infrastrukturu upravo u njezinu nastajanju u nas valja kritičnije, slobodnije od marketinških pritisaka pa dakle i odgovornije promišljati, predavači su pozvali zainteresirane da se podrobnije upoznaju sa stavovima i nastojanjima skupa. Eksperti različitih dobi i struka, od društvenih do tehničkih i zdravstvenih, nastojali su osvijetliti mogućnosti predstavljanja i sagledavanja znanja koje su najčešće pred nama, ali ih ne koristimo, difuzije znanja koju bismo trebali željeti, ali nam teško uspijeva njezino primjereno uključivanje u radne i poslovne procese, njegove kompleksne hipermedijske strukture, koja traži novu informacijsku fluentnost, stvara poteškoće odgovorne pohrane, traga za podrškom kreativnosti i stvaralaštvu, ali i novom odgovornosti kao ključnim resursima preustroja razvitka ili opstanka društva.
Čovjek je od pamtivijeka uz naslijeđena, nastavljao razvijati vlastita sredstva i načine baratanja znanjem uzajamno izgrađujući sebe kulturom oko sebe. Korištenjem suvremenih informacijskih sredstva, čija se upotreba čini kao da je u neprestanom ubrzanju, stekli su se i drugačiji uvjeti pripreme, stjecanja i upravljanja znanjima, tražeći poseban pristup kako bi se iskoristili potencijali koje ona pružaju. Intenzivirana su izučavanja skupova obilježja koja nastojimo shvatiti kao zaseban objekt znanja. Naslovima kao što su: Proizvodnja znanja ili zašto neka društva i institucije uče, a neke ne uče, Retorika u znanstvenim komunikacijama, Difuzija znanstveno-nastavne mrežne infrastrukture u sredinama koje uče i rade, IP-telekonferencije kao izbor akademske zajednice u interaktivnom stvaranju i uporabi znanja na daljinu, Elektronički alati i postupci u pripremi Croatian Medical Journala, Interaktivno saznavanje na javnim prostorima, Open Source programska podrška za analizu podataka u medicini, Što s darovitima? Okružja za pripremu strukturiranog i dinamičkog - hipermedijskog - predstavljanja znanja, Nove edukacijske mogućnosti u fonijatriji i laringologiji, Telemedicina u dermatovenerologiji, Multidisciplinary approach to dermatological patient - case reports, Sigurnosne pretpostavke za predstavljanje znanja, Zahtjevnost strukturiranja zdravstvenih sredina usmjerenih i liječenju i znanju na primjeru mrežnih infrastruktura potrebnih patologijskoj praksi, sudionici su nastojali ukazati na to kako mnoge predodžbe edukacije, a i cjelokupnoga društvenoga ustroja sramežljivo prate nova svojstva stvaranja znanja te upravljanja njime ne pridonoseći zadovoljavajuće razvoju društva koje traga za istinskim prosperitetnim smjernicama.
Tijekom trajanja mini simpozija i tijekom cijeloga kongresa Multimedijski centar KB "Sestre milosrdnice" bio je IP-video-telekonferencijskom vezom propusnosti 2 Mbita i novom opremom koju je osigurao CARNet, povezan s publikom i onim dijelom eksperata koji su svoje priloge prezentirali iz glavne kongresne dvorane hotela "Meteor" u Makarskoj.

Zlatko Papeš,
koordinator za informacijski sustav KB "Sestre milosrdnice", zlatko@kbsm.hr 

 

cijeli osvrt | sažetak| abstract | pdf inačica | naslovnica