Prosinac 2007. / godište VII / ISSN 1333-5987
Nature Network - društveno umrežavanje namijenjeno znanstvenicima

"Voljela bih pronaći jednostavnu metodu za proučavanje interakcije poznatog peptida s drugim nepoznatim peptidima" riječi su mlade znanstvenice koja putem web stranice namijenjene znanstvenicima pokušava riješiti svoj problem. Riječ je o stranici Nature Network pokrenutoj početkom prošle godine u Bostonu i koja svojim mogućnostima nalikuje sve popularnijem Facebooku.

Na stranici Nature Network znanstvenici mogu raspravljati o najboljim načinima provođenja eksperimenata, o tome trebaju li otkrića svojih istraživanja objaviti na Internetu te o svim ostalim temama koje zaokupljaju njihov svakodnevan rad. Glavni korisnici ove stranice uglavnom su mlađi znanstvenici u kasnim dvadesetim ili ranim tridesetim godinama koji se nadaju pronalasku istraživačkog partnera na Internetu, no Nature Network nije namijenjen samo njima.

Objavljenim informacijama pristup ima kompletno akademsko osoblje ali i knjižničari te studenti. Upravo iz tih razloga dio stručnjaka zabrinjava činjenica da bi Nature Network i ostale stranice u stilu Facebooka namijenjene komunikaciji akademskog osoblja mogle biti „opasne“ jer komentari ne prolaze recenziju kolega. No ipak, većina se slaže da takve stranice omogućuju oblik recenziranja u manje formalnom kontekstu u kojem rizici nisu previsoki, a time bi se trebalo poticati novo mišljenje i produktivna, improvizirana suradnja.

Dr. Timo Hannay, direktor web izdavaštva u  grupaciji Nature Publishing predviđa da će znanstvenicima koji objavljuju napomene, blogove i podatke iz eksperimenata na stranicama poput Nature Networka s vremenom biti dopušteno da iste ubrajaju u svoje istraživačke rezultate. "Sve smo svjesniji da online svijet sa svojom neformalnom brzom komunikacijom nadopunjava sporije, formalnije komunikacije akademskih časopisa," kaže dr Hannay.

Što se danas nudi neznanstvenom akademskom osoblju? Mnoge se ideje razmjenjuju na Google i Yahoo grupama. Mnogi predavači koriste MSN Messenger i Skype za komunikaciju i Slideshare za razmjenu prezentacijskih slajdova. Akademsko osoblje sve se više prijavljuje na Jiscmail, listu grupa za diskusiju e-poštom s više od 6.000 akademskih tema. Stranica Facebook smatra se najpopularnijom stranicom za društveno umrežavanje koju koristi akademsko osoblje, zbog njezina originalna usmjerenja na akademske institucije.

Urednik londonskog središta Nature Networka Matt Brown ističe kako su se znanstvenici nekad okupljali, surađivali i razmjenjivali ideje isključivo putem konferencija i stranica znanstvenih časopisa. Sve to može dugo trajati i donekle ovisi o sreći. Danas je situacija drugačija. Brown ističe da je njihova vizija da svaki znanstvenik u svijetu ima osobni profil na stranici Nature Network kako bi se istomišljenici i potencijalni suradnici mogli lako i jednostavno pronaći. O idejama bi mogli raspravljati na forumima, a postoji i ozbiljna vjerojatnost da će se jednog dana i akademski radovi recenzirati na Internetu.

 
  Copyright © 2005. Edupoint. Sva prava zadržana.