godište III   |   broj 13  |   Zagreb |   28.3.2003. | ISSN 1333-5987

Osvrti

 

Kolegij Knjižnični klasifikacijski sustavi izveden putem Interneta - kako je to izgledalo u stvarnosti?

 
Slika: Prof. dr. sc.Tatjana Aparac-Jelusić, Sanjica Faletar i mr. sc. Kornelija Petr

Ovo je početna pozdravna stranica kolegija Uvod u knjižnične klasifikacijske sustave koji se prvi put u području knjižnične i informacijske nastave u Hrvatskoj odvijao na daljinu uz pomoć courseware alata WebCT (za Hrvatsku pribavljen zahvaljujući nastojanjima i angažmanom CARNeta) i koji je kreiran s namjerom da studentima i nastavnicima uključenima u Izvanredni studij knjižničarstva u Zadru olakša pohađanje, odnosno održavanje nastave koristeći pri tome sve prednosti nastave na daljinu.

Nastava je tekla ovim ritmom:

  • upoznavanje s WebCT-om - 2 tjedna (svibanj 2000.)
  • rad na nastavnim materijalima - 4 tjedna (svibanj/lipanj 2002.)
  • pismeni ispit - 5 dana (lipanj 2002.)
  • anketni upitnik - (lipanj 2002.)

Rezultati ovoga pilot-projekta bili su donekle očekivani, no u nekim su nas aspektima i iznenadili. Naime, studenti su se u projekt uključili(1) u broju koji je znatno premašivao naša očekivanja (20 studenata od ukupno 27 - 74%), međutim do kraja je ustrajalo i pismenom ispitu pristupilo samo njih 12 (44%) (što je već bilo bliže našim iščekivanjima). Na naše razočarenje, samo 5 od njih 12 (19%) odgovorilo je na naš upitnik u kojemu smo željeli saznati nešto više o njihovim dojmovima vezanim uz takav način pohađanja nastave. Grafički, to bi se moglo prikazati na sljedeći način:

Unatoč relativno malom broju studenata koji su završili ovaj kolegij, smatramo da možemo biti posebno zadovoljni njihovom reakcijom na ovaj način izvođenja nastave te njihovom aktivnošću u cijelom procesu. Na temelju njihovih pisanih komentara iz anketnog upitnika, te usmenih u kasnijim našim interakcijama, možemo zaključiti da su studenti i više nego zadovoljni takvim načinom izvođenja nastave, da im je to istodobno bilo i zabavno, ali i izazovno, a posebice su bili zadovoljni mogućnošću prelaženja gradiva individualnim tempom. Kao nedostatke studenti uglavnom napominju pojavu engleskog jezika u objašnjenjima (što se nažalost ne može izmijeniti bez prijevoda alata), nemogućnost korištenja naših dijakritičkih znakova te žele više pitanja i vježbi za samostalno ispitivanje znanja.

Mi koji smo sudjelovali u ovom pilot-projektu iznimno smo zadovoljni rezultatima i reakcijama, mnogo naučili i spremni smo za nove projekte ove vrste.

PRILOG: izbor iz anketnog upitnika

Slijedi izbor iz studentskih odgovora na pitanje o prednostima ovakvog načina nastave.

Pitanje: Koje su prema vašemu mišljenju bile prednosti ove vrste nastave?
Odgovori:

»Što smo joj mogli pristupiti u vrijeme kada je to nama odgovaralo, s računala koje je u mojoj kući. Literaturu nisam morala sama tražiti, nego mi je bila "servirana", što mi je uštedjelo dragocjeno vrijeme.«
»Kao prvo, dobili smo na uvid nov način nastave i odgovaranja na pitanja, nije bilo nelagodnosti kao kod odgovaranja na drugim pismenim ili usmenim ispitima, jedino je problem što svi nisu u mogućnosti da se svakodnevno služe računalima i Internetom.«
»Upotreba računala i snalaženje na Internetu, samostalnost u radu, manji gubitak vremena, dobra komunikacija i stalan kontakt među polaznicima i predavačima, brz način rada.«
»Financijska ušteda, u prvom redu za nas putnike; poticaj za učenje; zanimljivost...«
»Mogli smo doći do članaka koje je nama jako teško nabaviti. Osobno sam imala osjećaj da sve ide nekako brže i sigurnije.«

Pitanje: Što vam se najviše svidjelo?
Odgovori:

»Komunikacija bez granica.«
»Mogućnost provjere jesmo li odgovorili na sva pitanja - zvjezdice, potvrda odgovora.«
»Samostalnost u radu, manji gubitak vremena, dobra komunikacija i način provjere znanja.«
»To što smo imali dosta vremena za proučavanje članaka, što smo mogli ići odmah na različite poveznice…«

Pitanje: Što biste nam preporučili da poboljšamo?
Odgovori:

»Možda da bude više pitanja? Zaista ne znam, bilo je odlično.«
»Malo me hvata panika kada upute za ispit vidim na engleskom jeziku, ali ostalo je sve odlično.«

http://webct.carnet.hr/public/uvod_u_knjiznicne_sustave/index.html

(1) Pod ovim podrazumijevamo sve studente koji su od nastavnika zatražili zaporku i pristupili mrežnoj stranici kolegija barem jedanput.

Mr. sc. Kornelija Petr 

 

 cijeli osvrt | sažetak| abstract | pdf inačica | naslovnica