godište III   |   broj 15  |   Zagreb |   28.5.2003. | ISSN 1333-5987

Uvodnik

 

Dragi čitatelji,

Ako niste sudjelovali na konferenciji koju su prošli tjedan u Zagrebu zajednički organizirali CARNet i TERENA (the Trans-European Research and Education Networking Association), pokušat ću vam prepričati dio atmosfere.

Kako me uglavnom nije zanimala tehnička nego korisnička perspektiva, mogu vam reći da je nju na ovoj konferenciji zastupalo nekoliko dojmljivih govornika. Na samom otvorenju nastupio je gospodin Kim Veltman s prezentacijom o digitalizaciji, čuvanju i korištenju kulturne baštine, koji je postavio vrlo visoke zahtjeve korisnika prema tehnologiji, a čiji je performance zaista bio impresivan.

Od prezentacija vezanih za obrazovanje na daljinu mogli smo čuti da u Italiji možete učiti muzicirati uz pomoć videokonferencije (P. Castoldi i A. Morelli: The Mythos Project), da se u Velikoj Britaniji možete zaposliti kao »on-line facilitator«, dakle kao osoba koja vodi i pomaže odvijanju online diskusija, i to u punom radnom vremenu (S. Heppell: New Connections, New Communities: Building Effective Learning Online) i da u Škotskoj razmišljaju o sveobuhvatnim (digitalnim) bibliotekama koje nadilaze granice znanstvenih disciplina i ljudskih djelatnosti (D. Law: Digital Libraries as a Tool Uniting Communities?).

No, meni svakako najzanimljiviju prezentaciju održao je na zatvaranju konferencije dr. Tony Bates, profesor na University of British Columbia u Kanadi i pisac mnogih radova iz područja obrazovanja na daljinu. Govoreći o nužnosti promjena na sveučilištima dr. Bates tvrdi da obrazovanje na daljinu omogućuje lakši pristup znanju, da primjena tehnologije podiže kvalitetu učenja, povećava fleksibilnost te da omogućuje stjecanje znanja i vještina potrebnih za izgradnju društva znanja. U tom nastojanju dr. Bates poziva na korištenje tehnologije ne samo kao pomoćnog sredstva u tradicionalnoj nastavi, već kao tzv. mixed mode ili kombinaciju tradicionalnog i udaljenog obrazovanja. Na taj način tehnologija neće biti samo dodatak uobičajenoj pripremi nastave, čime predstavlja dodatno opterećenje za nastavnike, već omogućuje nova rješenja u procesu poučavanja.

Ova razmišljanja mogu nam poslužiti i kao putokaz pri čitanju novog broja časopisa Edupoint, u kojem upravo objavljujemo članke o pokušajima nastavnika da u svom radu na tradicionalnim sveučilištima primijene tehnologiju.

Želim vam ugodno čitanje,

Glavna urednica,
Jasna Tingle

 
    naslovnica | linkovi | poziv | teme | upute autorima | impressum