"Stručnjaci koje je okupio ovaj referalni centar rado će pomoći svima kojima treba pomoć."
 
"Konzultacije su korisnicima dostupne putem foruma, helpdeska ili putem osobnog dolaska u referalni centar."
 
"Oprema učionica i laboratorija ovisi o njezinoj namjeni – vrsti nastave koja će se u njoj održavati te o broju radnih mjesta."

Vladimir Braus: Referalni centar za odabir računalne i programske podrške za primjenu IT-a u nastavi
Siječanj 2004. / godište IV / ISSN 1333-5987
Referalni centar za odabir računalne i programske podrške za primjenu IT-a u nastavi uspostavljen je početkom 2003. godine kao zajednički projekt CARNeta i Srca. Osnovni motivi za uspostavu referalnog centra bili su zadovoljavanje potreba akademske zajednice za takvom vrstom stručne podrške, nepostojanje sličnih sadržaja na Internetu te iskustvo koje na tom području imaju CARNet i Srce. Referalni je centar zamišljen kao mjesto na kojem će svi zainteresirani korisnici iz akademske zajednice moći dobiti savjetodavnu pomoć vezanu uz odabir računalne i programske podrške te kao mjesto za razmjenu prijedloga, ideja i iskustava iz tog područja.
Vladimir Braus
Sveučilišni računski centar - SRCE

Korisnici referalnog centra

Ovaj je referalni centar namijenjen ponajprije akademskim korisnicima s manje iskustva u odabiru računalne i programske podrške. Želimo da ovaj referalni centar bude mjesto na kojem će pomoć naći svi oni koji su iz nekog razloga suočeni s donošenjem odluka vezanih uz odabir računalne opreme, a misle da im pri tome treba pomoć. Posebno želimo pomoći onima koji takve odluke trebaju donijeti prvi put, a u svojem okružju ne mogu naći stručne sugovornike koji bi im pomogli u odabiru. Stručnjaci koje je okupio ovaj referalni centar rado će pomoći svima kojima treba pomoć.

Iskusnijim smo korisnicima otvorili svoje web stranice i svoj forum kao mjesto na kojem mogu razmjenjivati iskustva i mišljenja. Primjedbe, savjeti i drugi originalni doprinosi uvijek su dobrodošli.

Osnovne aktivnosti

Rad našeg referalnog centra sastoji se od dvije osnovne aktivnosti: postavljanja i održavanja materijala na webu i konzultacija.

Materijali na webu sastoje se od osnovnih informacija vezanih uz odabir računalne podrške, rubrika s uputama, savjetima i preporukama, odgovora na najčešća pitanja te pokazivača na dodatne sadržaje. Zanimljivo je da na Internetu postoji jako mali broj mjesta poput našeg referalnog centra koja su specijalizirana za odabir računalne i programske potpore za potrebe nastave, a ona koja postoje nisu redovito održavana i sadrže većinom zastarjele informacije.

Konzultacije su korisnicima dostupne putem foruma, helpdeska ili putem osobnog dolaska u referalni centar.

Referalni se centar posebno bavi temama poput:
· definiranja standardnih računalnih i programskih konfiguracija,
· načina kako najbolje iskoristiti postojeću opremu
· nadogradnje računala
· odabira računalne i programske opreme prema specifičnim zahtjevima
· izgradnje računalnih učionica i laboratorija
· praktičnih savjeta i smanjenja troškova prilikom nabave

Standardne računalne i programske konfiguracije

Jedan od naših ciljeva jest i definiranje i objavljivanje prijedloga za standardne računalne i programske konfiguracije za različite namjene. Konfiguracije koje predlažemo rezultat su iskustava koje smo uspjeli prikupiti iz različitih izvora, ali i trenutnog stanja na tržištu i mogućnosti nabave. Prilikom odabira u obzir uzimamo i eventualne posebne uvjete i pogodnosti koje su dostupne akademskim korisnicima prilikom nabave opreme.

Računalne smo konfiguracije podijelili u tri kategorije: minimalnu konfiguraciju za stara računala koja je još uvijek moguće koristiti u nastavi i dvije konfiguracije za nova računala – minimalnu i preporučenu.

Konfiguracija koja opisuje prihvatljive karakteristike starih računala za primjenu u nastavi nastala je kao preporuka za one koji imaju ili su im dostupna neka stara računala i žele provjeriti mogu li se ta računala još uvijek uspješno koristiti u nastavi. Riječ je o konfiguracijama koje smo i osobno isprobali u stvarnim okružjima. Dodali smo i neke prijedloge i upute vezane uz nadogradnju računala.

Izgradnja i opremanje računalnih učionica i laboratorija

Izgradnja računalnih učionica i laboratorija jedna je od tema za koju smo posebno zainteresirani i kojoj posvećujemo posebnu pozornost. Razlog za to je činjenica da izgradnja računalnih učionica i laboratorija u sebi udružuje sva preostala područja kojima se ovaj referalni centar bavi i zahtijeva najšira znanja i mnogo iskustva vezanih uz korištenje i odabir programske i računalne opreme.

Srce i CARNet imaju mnogo iskustva u izgradnji i opremanju učionica – od mobilnih učionica s prijenosnim računalima do sustava učionica s više satelitskih učionica ili najsuvremenijih učionica opremljenih sustavima za sobne videokonferencije. Dio smo svojih iskustava pokušali pretočiti u niz jednostavnih pravila ili uputa koje možete naći na našim web stranicama.

Vrijedi uočiti da postoji razlika između računalnih učionica i laboratorija. Računalni su laboratoriji namijenjeni samostalnom učenju i radu studenata ili učenika s računalima i u njima nije potrebno osigurati prostor za predavača i prezentacijsku opremu – za razliku od računalnih učionica koje su namijenjene izvođenju nastave s predavačem. Stoga u računalnim laboratorijima obično ima više radnih mjesta u odnosu na računalne učionice iste veličine.
Oprema učionica i laboratorija ovisi o njezinoj namjeni – vrsti nastave koja će se u njoj održavati te o broju radnih mjesta. Na primjer, pristup opremanju učionica u kojima će se održavati tečajevi osnovnog korištenja računala različit je od pristupa opremanju učionica u kojima će se održavati napredni tečajevi za računalne profesionalce (poput Ciscove akademije mrežnih tehnologija ili Microsoftovih MOC tečajeva).
Prilikom osmišljavanja i opremanja računalnih učionica često se ne vodi dovoljno brige o ergonomiji i detaljima poput osvjetljenja, veličine radnih ploha, prostora između radnih mjesta, kvalitete stolaca i slično. Takvi detalji bitno utječu na kvalitetu izvođenja nastave.

Kako smanjiti troškove prilikom nabave računalne i programske opreme

Pred akademskim je korisnicima mnogo mogućnosti za smanjenje troškova vezanih uz nabavu računalne i programske podrške, poput posebnih popusta prilikom kupovine ili korištenja programske podrške iz posebnih izvora. Nažalost, mnogi često nisu upoznati s mogućnostima koje su im na raspolaganju. Jedan je od ciljeva referalnog centra pronalaziti načine za smanjenje troškova i informacije o tome učiniti javno dostupnima. Velike se uštede mogu postići i korištenjem besplatnih zamjena za neke inače skupe aplikacije, a koje posjeduju istu ili dovoljno sličnu funkcionalnost.

Ipak, najveće se uštede postižu upravo dobrim odabirom odgovarajuće i kvalitetne opreme i izbjegavanjem nekih uobičajenih zamki koje prijete kupcima računalne opreme. Tu smo temu obradili i nizom kratkih uputa ili trikova namijenjenih svima koji planiraju nabavljati opremu. Dobar odabir jamči male troškove potrebne da se odabrana oprema dovede u radno stanje, kao i manje troškove tijekom uporabe.

Na kraju ovog kratkog predstavljanja posebno treba istaknuti izvrsnu organizacijsku i logističku podršku koju CARNet pruža svojim referalnim centrima.

Više informacija o Referalnom centru za odabir računalne i programske podrške za primjenu IT-a u nastavi možete naći na adresi http://www.carnet.hr/referalni/obrazovni/orpp.html.

Životopis
 

 
Sveučilišni računski centar - SRCE



 

 
  Naslov
 
  Korisnici referalnog centra
 
  Osnovne aktivnosti
 
  Standardne računalne i programske konfiguracije
 
  Izgradnja i opremanje računalnih učionica i laboratorija
 
  Kako smanjiti troškove prilikom nabave računalne i programske opreme
 
 
  Copyright © 2005. Edupoint. Sva prava zadržana.