Novosti
Svibanj 2005. / godište V / ISSN 1333-5987

"Regulacija intelektualnog vlasništva i pristup znanju"

U Novinarskom domu u Perkovčevoj ulici u Zagrebu, u ponedjeljak 6. lipnja 2005. godine direktor nevladine organizacije Consumer Project on Technology, g. James Love održat će predavanje pod nazivom «Regulacija intelektualnog vlasništva i pristup znanju».

Njegovo izlaganje dat će opći pregled problema koje intelektualno vlasništvo postavlja pred ujednačeni društveni razvoj, zatim pregled poticajnih mjera javne politike u znanosti i zdravstvu koje te probleme mogu umanjiti kao i napore koji su u tijeku da se u sklopu UN-ove Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO) usuglase razvojne mjere  koje bi trebale omogućiti globalno izjednačeniji pristup znanju.

James Love je ekonomski stručnjak i inspirativni govornik koji se bavi pitanjima javne politike i prakse na polju intelektualnog vlasništva, osobito pitanjima javnog zdravstva i pristupa znanju. Radio je na sveučilištima Rutgers i Princeton, a ujedno je i predvodnik trenutnih civilno-društvenih nastojanja da Svjetska organizacija za intelektualno vlasništvo (WIPO) u sklopu razvojne agende posveti više pozornosti javnom interesu i pravima na pristup znanju.

Pokretač Wikipedije - Jimmy Wales održao predavanje u Zagrebu

“Emergentna zajednica Wikipedije” naziv je predavanja kojeg je 12. svibnja 2005. godine, u Novinarskom domu u Zagrebu, održao Jimmy Wales, pokretač Wikipedije i direktor Wikimedia Foundationa.

Predavanje je održano u nizu predavanja na temu “Društvo znanja i slobodna razmjena informacija” koje organiziraju Multimedijalni institut i CARNet.

Wales je govorio o nastanku, razvoju i oblicima organizacije unutar zajednice Wikipedije. Wikipedija je najveća višejezična enciklopedije na Internetu koja je s preko 1.700.000 leksikografskih jedinica i 199 jezika posljednjih godina postala jedan od najopsežnijih i najpoznatijih elektronskih izvora informacija i znanja na svijetu.

Poebnost Wikipedije je u tome što njen sadržaj može kreirati – pisati i preuređivati, bilo koji korisnik Interneta i to na vrlo jednostavan i brz način. Svi sadržaji na Wikipediji objavljeni su pod GNU licencom za slobodnu dokumentaciju i mogu se slobodno preuzimati, nadopunjavati i dalje objavljivati.

Snimku predavanja možete pogledati na adresi http://mod.carnet.hr/hr/carnet/.

Želite li doznati više o Wikipediji ili sami kreirati njen sadržaj pogledajte web stranicu http://www.wikipedia.org/ .

E-learning i cjeloživotno učenje - Godišnja konferencija EDEN 2005., Helsinki

EDEN Vas poziva na još jednu u nizu svojih uspješnih Konferencija. Teme Godišnje konferencije EDEN 2005. u Finskoj su otvoreno učenje, učenje na daljinu te e-learning kao dio cjeloživotnog učenja. Izborom ovih tema nastavlja se, ali i proširuje tematski raspon EDEN-ovih konferencija. Nakon poziva za prijavu radova zaprimljeno je gotovo 200 radova i prijedloga za radionice iz svih krajeva Europe te s drugih kontinenata. Stoga se radujemo bogatoj i iznimnoj Konferenciji s izvanrednim temama i vrijednim doprinosima.

Postupak registracije za Konferenciju je započeo. Za detaljnije informacije, pojedinosti o glavnim govornicima, uvodnom programu te programu poslije Konferencije, molimo posjetite web-stranice Konferencije.

Cjeloživotno učenje visoko je na popisu europskih prioriteta. Važnost cjeloživotnog učenja u obrazovnoj politici stalno je rasla, te je ono zauzelo ključno mjesto u novoj generaciji obrazovnih programa u Europskoj Uniji. Povezivanje e-learninga i cjeloživotnog učenja je vrlo važno. Obrazovni sustavi suočavaju se s izazovom modernizacije, što je posljedica Lisabonskog procesa. Obrazovanje odraslih i cjeloživotno učenje zauzimaju sve važnije mjesto u tradicionalnim obrazovnim institucijama.

Više informacija

 
  Copyright © 2005. Edupoint. Sva prava zadržana.