"Projekti programa Framework osim razvoja inovativnih online sadržaja i usluga nude i mogućnost za profesionalni razvoj uz korištenje najnovijih tehnologija koje olakšavaju primjenu fleksibilnog učenja."
 
"Na web stranici programa Framework dostupno je više od 500, uglavnom besplatnih resursa generiranih iz različitih Framework projekata, uključujući izvještaje, analize pojedinih projekata (tzv. case studies), pravna pitanja i dr."

Rajna Gladović: Australski sustav za fleksibilno učenje
Svibanj 2004. / godište IV / ISSN 1333-5987
Australski sustav za fleksibilno učenje – The Australian Flexible Learning Framework (Framework) jedinstvena je inicijativa svjetskog ranga koja kreira i dijeli znanje o fleksibilnom učenju te podupire primjenu fleksibilnog učenja u sektoru stručnog obrazovanja i usavršavanja (Vocational Education and Training – VET). Čineći stručno obrazovanje i usavršavanje fleksibilnijim, Framework osjetno pridonosi tome da Australija postane globalni predvodnik u obrazovanju i industriji.
Rajna Gladović
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet
Rajna.Gladovic@CARNet.hr

Australian Learning Framework petogodišnji je nacionalni program, koji su 2000. godine zajednički uspostavili australska vlada, države i teritoriji. Godišnje za financiranje projekata i inicijativa unutar Frameworka izdvoje do 20 milijuna dolara.

1. Struktura programa Framework

U omogućavanju sigurne i relativno lake implementacije fleksibilnog učenja u VET sektor Framework se oslanja na sljedeće smjernice:

- kreativni, sposobni ljudi
- tehnološka infrastruktura kao podrška
- razvoj online sadržaja, aplikacija i usluga
- razvijanje politike uvođenja fleksibilnog učenja
- regulacija rješavanja problema

Projekti programa Framework osim razvoja inovativnih online sadržaja i usluga nude i mogućnost za profesionalni razvoj uz korištenje najnovijih tehnologija koje olakšavaju primjenu fleksibilnog učenja. Smisao je u predviđanju i odgovaranju na promjenljive potrebe i očekivanja VET klijenata – poduzeća i ostalih zainteresiranih za učenje iz cjelokupne zajednice. Od 1999. godine, kada je program Framework bio tek u začetku, načinjen je golem napredak u razvoju fleksibilnog učenja u Australiji.

Putem svoje web stranice (http://www.flexiblelearning.net.au/) program Framework nudi bogatstvo informacija koje su generirane iz raznih projekata od 2000. godine te omogućuje pristup sadržajima, uslugama i infrastrukturi koja pomaže članovima VET zajednice da se upoznaju s mogućnostima fleksibilnog učenja i poučavanja.

2. Što je fleksibilno učenje?

Fleksibilno učenje podrazumijeva više mogućnosti: što, kada, gdje i kako učiti.
Podupire različite stilove učenja, uključujući i e-learning.

Frameworkov pristup fleksibilnom učenju:

- temelji se na potrebama i zahtjevima klijenata, a ne na interesima opskrbljivača
- omogućuje klijentima što više kontrole nad tim što, kada, gdje i kako učiti
- koristi učinkovite metode učenja, posebno e-learning

2.1. Karakteristike fleksibilnog učenja:

- naglasak na potrebama klijenata (korisnika), prepoznavanje jedinstvenosti i složenosti potreba svakog pojedinog klijenta i omogućivanje njihova utjecaja na to što se uči, gdje, kada i kako
- korištenje i utjecaj tehnologije na cjelokupnu radnu snagu i društvo znanja
- veći izbor za korisnike u smislu - što učiti: sadržaj i trajanje nastavnog programa, stjecanje kvalifikacija
- veća fleksibilnost za korisnike u smislu gdje i kada učiti: kombiniranje “klasičnog” sistema učenja “lice u lice” i udaljenog učenja (na radnom mjestu ili u vlastitom domu)
- veća raznolikost za korisnike u smislu kako učiti: korištenje izvora za samostalno učenje i korištenje online tehnologija
- omogućivanje promjene u nastavi i prilagodba tehnologiji
- fleksibilnost cjelokupne organizacije – obrazovni sustav, upravljanje korisnicima, pronalaženje odgovarajućih modela financiranja, uspostavljanje politike koja integrira sve te elemente

3. Što Framework nudi svojim korisnicima?

Širok raspon sadržaja i resursa – praktični alati koji služe kao podrška primjeni fleksibilnog učenja. Na web stranici programa Framework dostupno je više od 500, uglavnom besplatnih resursa generiranih iz različitih Framework projekata, uključujući izvještaje, analize pojedinih projekata (tzv. case studies), pravna pitanja i dr.
Mogu koristiti svima koji se žele uključiti u fleksibilno učenje, npr. pomažu organizacijama koje tek uvode fleksibilno učenje ili pak onima koje ga već primjenjuju pomažu da se i dalje kreću u pravom smjeru.

Sadrži i pakete online materijala za podučavanje (tzv. toolboxes) dostupnih po relativno pristupačnoj cijeni. Alati se mogu namjenski kreirati kako bi odgovarali pojedinoj skupini korisnika. Dostupno je više od sedamdeset alata iz raznih područja - informacijskih tehnologija, turizma, prerade mesa i dr.
Među najnovijim kategorijama uveden je i Equity Toolbox (www.flexiblelearning.net.au/productsandservices/accessandequity_fs3.pdf), namijenjen učenju i poučavanju domorodaca (Aboridžini i stanovnici otočja Torres Strait), žena u VET sektoru te osoba s poteškoćama u razvoju.

Program Framework služi i kao svojevrsna spona između ljudi koji koriste fleksibilno učenje i onih koji se na to tek pripremaju. Stvara se zajednica početnika, entuzijasta i stručnjaka koji se bave fleksibilnim učenjem, razmjenjuju se iskustva i ideje.

4. Sustav podrške

Svim zainteresiranima za fleksibilno učenje i poučavanje Framework nudi odlično koordiniran sustav podrške:

- komunikacijski tim programa Framework (The Framework Communications team) odgovoran je za nacionalnu promociju Frameworka, njegovih sadržaja i usluga.

- službenici programa Framework – State and Territory Communication Officers 
- (http://www.flexiblelearning.net.au/contactus/commsofficers.htm) locirani su u svakoj državi i teritoriju. Podižu svijest o Frameworku, njegovim sadržajima i uslugama i pomažu u pokretanju fleksibilnog učenja i poučavanja u pojedinim organizacijama.

- Stručnjaci za edukacijske alate – Toolbox champions –(http://flexiblelearning.net.au/toolbox/champions/index.htm) pomažu u instaliranju i korištenju alata za fleksibilno učenje (toolboxes).

- LearnScope (http://learnscope.flexiblelearning.net.au/LearnScope/projects.asp) – nacionalni projekt za profesionalni razvoj fokusiran na aplikaciju novih tehnologija radi postizanja što fleksibilnijeg stručnog obrazovanja i usavršavanja. LearnScope menadžeri locirani su u svakoj pojedinoj državi i teritoriju i informiraju o tekućim projektima te njihovom utjecaju i prednostima koje donose zajednici.

- Projektni menadžeri – Framework Project Managers –(http://flexiblelearning.net.au/contactus/projectmanagers.htm) koordiniraju Framework projektima i inicijativama.

5. Financiranje i upravljanje

Program Framework financiraju australske države i teritoriji zajedno s australskom vladom i vladinom organizacijom ANTA – Australian National Training Authority – (http://www.anta.gov.au), zaduženom za razvoj stručnog obrazovanja i usavršavanja. Godišnje za Frameworkove projekte izdvajaju do 20 milijuna dolara.

Nadgledanje rada programa Frameworka obavlja savjetodavna organizacija Flexible Learning Advisory Group – FLAG (http://www.flexiblelearning.net.au/aboutus/flag.htm), odgovorna za planiranje, implementaciju i evaluaciju ostvarenih ciljeva.

Životopis
 

 
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet

Rajna.Gladovic@CARNet.hr

 







 
  Naslov
 
  1. Struktura programa Framework
 
  2. Što je fleksibilno učenje?
 
  2.1. Karakteristike fleksibilnog učenja:
 
  3. Što Framework nudi svojim korisnicima?
 
  4. Sustav podrške
 
  5. Financiranje i upravljanje
 
 
  Copyright © 2005. Edupoint. Sva prava zadržana.