logotip carneta logotip referalnih centara
  Odabir računalne i programske podrške u e-obrazovanju   english
logotip referalnog centra
 
 

Referalni centri / Odabir računalne i programske podrške u e-obrazovanju / Preporuke / Nadogradnja

Nadogradnja računalne i programske opreme

 

Razlozi na nadogradnju računalne i programske opreme obično su nedovoljne performanse ili nedovoljna funkcionalnost opreme s kojom se raspolaže. Vrijedi istaknuti da se kriteriji i preporuke za nadogradnju programske opreme djelomično razlikuju od kriterija za nadogradnju računalne opreme.

Kad se radi o nadogradnji programske opreme (operacijskog sustava ili aplikacija koje se koriste), takve se akcije općenito mogu preporučiti. Pri tome ipak treba voditi računa o sljedećem:

  • Ukoliko funkcionalnost koju donosi nova inačica softvera nije nužno neophodna, jesu li troškovi koje donosi nadogradnja u skladu s koristima?
  • Zadovoljava li postojeća konfiguracija (hardver i operacijski sustav) povećane zahtjeve koje možda postavlja nova inačica softvera?

Ukoliko su odgovori na gore postavljena pitanja negativni, nadogradnja se ne može preporučiti.

Nadogradnja računalne opreme općenito nije nešto što se može preporučiti bez detaljnije analize. Razlozi za to su, između ostaloga, sljedeći:

  • Performanse sustava (makar i samo vezane uz neku izdvojenu funkciju, kao na primjer brzinu rada s grafikom) ne ovise samo o jednoj komponenti sustava, nego o više njih, kao i o njihovoj međusobnoj uskladivosti. Stoga nadogradnja samo jedne komponente (u našem gornjem primjeru to bi mogla biti nova i brža grafička kartica) najčešće ne rezultira očekivanim unapređenjem performansi.
  • Obzirom da dostizanje željenog povećanja performansi obično uključuje nadogradnju više komponenti, cijena nadogradnji često se približava cijeni novih računala. Nabava novog računala je u svakom slučaju bolji izbor od nadogradnje starog.
  • Često se zna dogoditi da nove komponente nisu uskladive sa starijim komponentama (npr. neke nove grafičke kartice ne rade na starijim osnovnim pločama), tako da pokušaji nestručne nadogradnje mogu završiti nefunkcionalnim računalima.

Vrijedi uočiti ...

Ako planirate nadogradnju većeg broja sustava (bez obzira o kakvoj se vrsti nadogradnje radi), najbolje je planiranu nadogradnju obaviti prvo na jednom računalu i tek nakon uspješnog testiranja nove konfiguracije nabaviti dijelove za nadogradnju preostalih sustava.

Ponekad se može postići i dogovor s isporučiteljem opreme, te prije same nabave posuditi različite komponente za potrebe testiranja i odabira.

Ipak, postoje i neki izuzeci. Kao prvo, to su nadogradnja memorije ili diskovnog sustava u slučajevima kad računala raspolažu s premalom količinom tih resursa (a osobito ako navedena računala svojim performansama inače zadovoljavaju Vaše potrebe). Pri tome treba voditi računa o sljedećem:

  • Jesu li nove komponente uskladive sa sustavom koji se nadograđuje? Na primjer, ako Vaše računalo podržava samo "običnu" SDRAM memoriju, novija i brža DDR SDRAM memorija neće u njemu raditi.
  • Postoji li raspoloživi prostor za nadogradnju? Na primjer, ako su svi raspoloživi memorijski utori već popunjeni bilo kakva nadogradnja memorije zahtijeva zamjenu postojećih memorijskih modula i ugradnju novih s većim kapacitetom.
  • Odgovara li planirana nadogradnja stvarnim potrebama?

Drugi očigledan primjer nadogradnje računalne opreme koji se svakako može preporučiti jest nadogradnja računala komponentama koje računalo ne posjeduje, a nužne su za zadovoljavanje potreba korisnika. Primjeri za to su ugradnja PCI kartice sa USB priključcima u starija računala koja ne posjeduju USB priključke ukoliko na to računalo trebate priključiti neki uređaj s USB priključkom (npr. skener, štampač ili web kameru) ili ugradnja CD-ROM uređaja u računalo koje ga ne posjeduje.

Ako imate bilo kakva dodatna pitanja ili mislite da Vam možemo pomoći sa savjetima vezanim uz nadogradnju Vaših sustava, pozivamo Vas da nam se javite. Rado ćemo Vam pomoći.

(Datum zadnje izmjene 9.6.2003.)

 
 

Copyright © CARNet
design: logotip kimajaka