logotip carneta logotip referalnih centara
  Odabir računalne i programske podrške u e-obrazovanju   english
logotip referalnog centra
 
 

Referalni centri / Odabir računalne i programske podrške u e-obrazovanju / Preporuke / Učionice

Računalne učionice i laboratoriji

 

Korisno je razlikovati računalne učionice od računalnih laboratorija. Osnovna je razlika u tome što su računalne učionice namijenjene izvođenju nastave s predavačem, dok računalni laboratoriji to nisu. To znači da je u računalnim učionicama potrebno osigurati prostor za predavača i prezentacijsku opremu, omogućiti predavačima lagani pristup do svakog radnog mjesta, te osigurati da predavač, ploča i projecirana slika s projektora budu vidljivi sa svih radnih mjesta.

Računalni laboratoriji su namijenjeni samostalnom učenju i radu s računalima i u njima nije potrebno osigurati prostor za predavača i prezentacijsku opremu. Stoga u računalnim laboratorijima obično ima više radnih mjesta u odnosu na računalne učionice iste veličine.

Oprema učionica i laboratorija ovisi o njenoj namjeni (vrsti nastave koja će se u njoj održavati) i broju radnih mjesta. Na primjer, pristup opremanju učionica u kojima će se održavati tečajevi osnovnog korištenja računala je različit od pristupa opremanju učionica u kojima će se održavati napredni tečajevi za računalne profesionalce (poput Cisco akademije ili Microsoftovih MOC tečajeva).

Detalji o kojima treba voditi računa:

  • Predavaču treba biti omogućen pristup do svakog radnog mjesta. Udaljenost između stolova treba biti najmanje 90 cm, a poželjno je da iznosi 120 cm. Također, udaljenost prvog reda stolova od prednjeg zida učionice treba biti najmanje 1.5 m, a poželjno je da bude 2 m. Prolaz izmedu stolova treba iznositi najmanje 90 cm.
  • Dužina stola (radnog mjesta) treba iznositi najmanje 90 cm. Preporučena je dužina 120 cm. Ukoliko za jednim računalom radi više studenata, dužina stola treba biti veća. Širina stola treba biti najmanje 80 cm (u slučaju kad se koriste prijenosna računala širina stola može biti i manja).
  • Projektor je najbolje postaviti na strop pomoću stropnog nosača. Za postavljanje platna i projektora najbolje je koristiti usluge profesionalnih tvrtki koje se time bave. U svakom slučaju za povezivanje računala i projektora treba koristiti kvalitetne (oklopljene) kablove i razdjelnike. Udaljenost od platna na koju će se postaviti projektor ovisi o širini slike koju se želi dobiti i o karakteristikama samog projektora.
  • Optimalan broj radnih mjesta u računalnim učionicma je 12. Najveća udaljenost od platna do radnog mjesta ne bi trebala biti veća od 8 m.
  • Slika projecirana na platno mora biti u potpunosti vidljiva i čitljiva sa svih radnih mjesta. Često se događa da je donji dio projecirane slike prenisko i da nije vidljiv sa svih mjesta (obično ga zaklanja monitor).
  • Učionica treba imati barem jednu "bijelu" ploču širine veće od 120 cm. Korisno je ploče postaviti na raznim mjestima u učionici - na primjer, jednu ploču možete staviti na stražnji zid učinice.
  • Odabir stolica je jako važan. Stolice trebaju biti ergonomske i lako pokretljive ("na kotačićima").
  • Sva infrastruktura i svi kablovi trebaju biti postavljeni tako da ne ometaju i ne ugrožavaju slobodan prolaz.
  • Zidovi u učionicama trebaju biti svjetlijih tonova. Dobro je zidove učionicama ukrasiti slikama.
  • Osvjetljenje u učionicama treba planirati tako da je dio u kojem su studenti osvjetljen, dok je prostor sa projektorom zamračen. Dnevno svjetlo treba izbjegavati.

 (Datum zadnje izmjene: 14.6.2003.)

 

 
 

Copyright © CARNet
design: logotip kimajaka