logotip carneta logotip referalnih centara
  Odabir računalne i programske podrške u e-obrazovanju   english
logotip referalnog centra
 
 

Referalni centri / Odabir računalne i programske podrške u e-obrazovanju / Programska podrška / Obrada slike

Programi za obradu slike

 

Odabir programa za obradu slike ovisi o više faktora. Kao prvo, programi za obradu slike dijele se na one koji obrađuju bitmape (ili rasterske slike, koje su načinjene od točkica - pixela) i oni koji obrađuju vektorske slike (koje su opisane pomoću krivulja), te je stoga prilikom odabira važno znati kakvu vrstu slika želite obrađivati. Na primjer, fotografije načinjene digitalnim fotoaparatima ili skenirane slike su bitmape.

Sljedeće o čemu treba voditi računa je funkcionalnost koja se očekuje od programa za obradu slike. Očekivana funkcionalnost ovisi o tome u koju se svrhu obrađuje slika - izrađuju li se grafički elementi za web stranica, obrađuju li se fotografije za neku tiskovinu ili obiteljski fotoalbum i slično. Oni koji se profesionalno bave obradom slike vjerojatno će odabrati neki od kvalitetnih profesionalnih programa od proizvođača kao što su to Adobe (Photoshop ili Illustrator), Macromedia (Freehand ili Fireworks) ili Corel (CorelDRAW Graphics Suite).

Prilikom odabira važno je i za koju se računalnu platformu nabavlja program (na primjer, nabavlja li se program za MS Windows ili Macintosh platformu).

Korisni linkovi

CAD/CAE referalni centar

Image Editing Software and Resources

Image editing (Download.com)

Postoji vrlo mali broj kvalitetnih programa za obradu slike, a koji bi ujedno bili i besplatni. Samo su dva takva programa spomena vrijedna: Pixia i Gimp. Istovremeno, među shareware programima za obradu slike već je niz godina neosporni pobjednik program Paint Shop Pro.


Gimp

 

Gimp (GNU Image Manipulation Program) je izuzetno kvalitetan program za obradu slike koji se može koristiti na niz načina: kao jednostavan program za crtanje, kao program za profesionalnu obradu slike, kao image renderer, kao konverter grafičkih formata i sl. Originalno je napisan za Linux platformu (gdje je dobio popularan naziv "Photoshop za Linux") i premda postoji i njegova inačica koja radi na Windows platformi, njegovo je korisničko sučelje pomalo nezgrapno i zbunjujuće za korisnike Windowsa što je možda i njegov najveći nedostatak.

Cijena: besplatan
Službene web stranice: http://www.gimp.org/ (Gimp homepage), http://www.gimp.org/~tml/gimp/win32/ (MS Windows inačica)

Pixia

 

Pixia je zanimljiv i kvalitetan program za obradu bitmapa koji posjeduje mnoge napredne opcije (poput neograničenog broja layera). Program je napisan za MS Windows platformu i postavlja relativno skromne hardverske zahtjeve. Nedostatak je ovog programa pomalo nedorađeno i neugledno korisničko sučelje. Po svojim je mogućnostima slabiji od Gimpa.

Ovaj program potječe iz Japana (postoje brojne lokalizacije, među kojima je i ona na engleskom jeziku) i ima vrlo brojan i zanimljiv krug korisnika.

Cijena: besplatan
Službene web stranice: http://www.ab.wakwak.com/~knight/index.html

 
 

Copyright © CARNet
design: logotip kimajaka