Za ovu se vrstu programa možda može reći da nemaju neposrednu primjenu u nastavi (osim možda u nastavi informatike). Ipak, ti su programi nezaobilazni dio svih standardnih ili preporučenih programskih konfiguracija računala namijenjenih za potrebe nastave, a za neke od njih (osobito kad se radi o antivirusnim programima) možemo reći i da bi obavezno trebali biti instalirani na računalima koja se koriste u nastavi. Stoga ovdje predstavljamo neke od tih programa ...
Sophos Anti-Virus
Teško je proglasiti neki od antivirusnih softvera najboljim. Ipak, za Sophos Anti-Virus se svakako može reći da je jedan od najboljih u svojoj kategoriji. Ovaj proizvod posjeduje sve što neki antivirusni softver treba posjedovati: prepoznavanje svih poznatih virusa, radovito i pravovremeno objavljivanje nadogradnji, mogućnost automatizirane nadogradnje, stabilan i brzi rad i dobru integraciju u MS Windows okruženje.
Mogućnost primjene: Ovaj je proizvod podjednako pogodan i za kućne korisnike, kao i za višekorisničko poslovno i drugo okruženje (uključivši i učionice).
Ovaj je proizvod korisnicima iz akademskih ustanova dostupan putem Referalnog centra za Sophos Anti-Virus.
Službene web stranice: http://www.sophos.com.
PuTTY
PuTTY je vjerojatno jedini besplatan ssh klijent za MS Windows platformu prihvatljive kvalitete.
Ssh protokol omogućava sigurno (kriptirano, zaštićeno od "prisluškivanja") terminalsko pristupanje udaljenim Unix/Linux sustavima (i rad u korisničkoj ljusci). To je važno jer se inače za vrijeme uobičajenog pristupa telnet protokolom lozinke (i sve druge informacije) razmijenjuju nekriptirane (kao čitljiv tekst).
Mogućnost primjene: Tamo gdje je za potrebe nastave nužan terminalski pristup iz MS Windows okruženja udaljenim Unix ili Linux sustavima, uporaba PuTTY-a je praktično neizbježna.
Pored samog ssh klijenta za pristup i rad na udaljenim računalima, iz istog su izvora na raspolaganju i klijenti za siguran prijenos datoteka.
Cijena: Besplatan
Službene web stranice: http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/
|
Nekoliko riječi o sigurnosti sustava |
Eventualno instaliranje ovdje opisanih programa ni u kojem slučaju nije sve što je potrebno učiniti kao dio brige o sigurnosti sustava.
Briga za sigurnost sustava počinje definiranjem i objavljivanjem lokalne sigurnosne politike, a uporaba konkretnih sigurnosnih mjera (što podjednako uključuje i softver, ali i obrasce osobnog ponašanja) su samo posljedica toga.
Od svakodnevnih praktičnih mjera koje treba poduzimati posebno vrijedi spomenuti redovito instaliranje sigurnosnih zakrpi i izradu sigurnosnih kopija podataka.
Korisni linkovi: CARNet CERT, Computer Security Information (kolekcija linkova na www.alw.nih.gov). | | |
(Fotografija: www.freeimages.co.uk)
(Datum zadnje izmjene: 12.05.2003.)