Novosti
Rujan 2007. / godište VII / ISSN 1333-5987

Početak školske godine na E-learning akademiji

Četvrtu godinu za redom sredinom listopada počet će nova školska godina CARNetove E-learning akademije.

Novih 60-ak polaznika upisanih u tri programa E-learning akademije, počet će s nastavom na Orijentacijskoj radionici koja će se održati 18. listopada 2007. To je ujedno i jedna od tri radionice u učionici kojima će polaznici kroz obrazovanje na E-learning akademiji prisustvovati, a na kojoj će imati prilike susresti se uživo s drugim polaznicima i tutorima koji će ih voditi kroz nastavu.

Većina nastave E-learning Akademije odvija se online te joj polaznici mogu pristupiti u vrijeme i s mjesta koje njima odgovara, naravno uz pristup Internetu. Na Orijentacijskoj radionici polaznici će se pripremiti i za sudjelovanje u online nastavi, koja je mnogima od polaznika E-learning akademije novo iskustvo za koje još nisu razvili potrebne vještine. Kroz E-learning akademiju, stoga, osim što stječu teoretska znanja o e-learningu, polaznici imaju prilike i osobno isprobati takav način učenja.
 
E-learning akademija dvosemestralni je program obrazovanja o korištenju informacijsko-komunikacijske tehnologije u obrazovanju koji se sastoji od tri specijalizirana programa: E-learning Management, E-learning Course Design i E-learning Tutoring. Program je razvijen u suradnji s kanadskim sveučilištem University of British Columbia, poznatim po velikom iskustvu na području učenja na daljinu i e-learninga. Prvi je put program pokrenut na jesen 2004. godine, a od tada je kroz E-learning akademiju obrazovano 144 polaznika iz više od 50 gradova i mjesta u Hrvatskoj i regiji.

eContent Summit

U organizaciji Središnjeg državnog ureda za e-Hrvatsku, Internet instituta i Business instituta, na Velikom Brijunu se od 8. do 9. rujna pod nazivom Scenarij za budućnost održao eContent Summit.

Summit je svečano otvoren plenarnim predavanjima Miroslava Kovačića, državnog tajnika i predstavnika ureda za e-Hrvatsku, izaslanika Predsjednika Mesića gospodina Izeta Aganovića te profesora Petera A. Brucka, predsjednika organizacije World Summmit Award.

Tijekom dva dana niz uglednih govornika iz Europske unije, Hrvatske, Japana i  Sjedinjenih Američkih Država bavilo se e-zajednicama, umjetnošću i dizajnom kao e-sadržajem te inovativnošću i kreativnošću e-sadržaja. Stručnjaci su tijekom 15-minutnih predavanja predstavili ono čime se bave te govorili o trenutnoj ulozi i budućnosti e-sadržaja. 

U sekciji posvećenoj e-zajednicama valja istaknuti prezentaciju znanstvenice Glorianne Davenport koja djeluje u Media Labu pri Massachusetts Institute of Technology. Po vokaciji kiparica i redateljica dokumentarnih filmova svoj je rad posvetila digitalnim medijima, a posebnu pažnju posvećuje i utjecaju digitalnih medija u obrazovnom procesu. U svojoj je prezentaciji predstavila recentna istraživanja na izradi personaliziranog sustava za pričanje priča koji je u prvom redu dinamičan, prilagođen i dostupan raznolikoj populaciji.

Sekcijom posvećenoj umjetnosti i dizajnu nedvojbeno je dominirao svjetski poznati ilustrator Mirko Ilić. Svojom iznimno upečatljivom prezentacijom prikazao je moć medija koji u današnjem digitalnom dobu nezamislivom brzinom i snagom utječu na sva svjetska zbivanja.

U istoj je sekciji britanski umjetnik i aktivist za slobodnu tehnologiju James Wallbank istaknuo kako je ključno demistificirati tehnologiju te kako nije problem u nemogućnosti pristupa tehnologiji, već u korištenju tehnologije u kreativne svrhe. Njegova tvrtka Lowtech Ltd. sa samo petero zaposlenika najveći je osiguravatelj slobodnog pristupa Internetu u Velikoj Britaniji. Wallbank je predstavio model koji koristi u centrima za učenje koje je osnovala njegova tvrtka. Centri za učenje namijenjeni su najrazličitijoj populaciji, od početnika koji se prvi puta susreću s tehnologijom do onih vrlo naprednih, od djece do umirovljenika. Temeljna značajka tog modela jest da se zahvaljujući tehnologiji ne stvaraju samo nove e-zajednice diljem svijeta, već i lokalne zajednice koje se susreću uživo.

Drugi dan summita bio je posvećen inovacijama, kreativnosti i e-sadržajima. Izuzetno zanimljivo predavanje održala je Violeta Bulc, direktorica slovenske telekomunikacijske tvrtke Vibacom i članica savjetničkog odbora za razvoj inovacija u novinarstvu pri američkom sveučilištu Stanford. U prezentaciji pod naslovom Innovation Loves Internet, Internet loves Innovation (Inovacije vole Internet, Internet voli inovacije), naglasila je kako je upravo Internet izvrstan poligon inovacija, a inovacije su danas jedini poslovni koncept koji može osigurati konkurentnost na tržištu.

Stručno-znanstveni skup "E-obrazovanje"

U sklopu međunarodne konferencije Information and Intelligent Systems koja se već nekoliko godina zaredom održava pri varaždinskom Fakultetu organizacije i informatike, ove je godine održan je i stručno-znanstveni skup „E-obrazovanje”

Skup je bio prvenstveno namijenjen osobama koje se bave e-obrazovanjem ili su zainteresirane za upoznavanje s novijim trendovima u e-obrazovanju u Hrvatskoj, proizvođačima i korisnicima sadržaja iz e-obrazovanja, nastavnicima u školama i na visokim učilištima, iako mu je prisustvovao i veći broj drugih zainteresiranih stručnjaka raznih profila.

U toku skupa bio je održan veći broj kratkih predavanja na temu stvaranja djelotvornog okruženja za e-učenje, procjene i unapređenja kvalitete e-obrazovanja kao i analize trendova u primjeni ovog oblika rada na visokim učilištima u RH. Centralno mjesto zauzela su vrlo posjećena predavanja o iskustvima s e-obrazovanjem koja su održali stručnjaci sveučilišta u Edinburghu i Sveučilišnog računskog centra u Zagrebu.

U popodnevnom dijelu predavanja održano je i nekoliko radionica i demonstracija on-line tečajeva od strane CARNeta, Medicinskog fakulteta i Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu.

 
  Copyright © 2005. Edupoint. Sva prava zadržana.