logotip carneta logotip referalnih centara
  Izrada multimedijalnih elemenata i njihova prilagodba za www english
logotip referalnog centra
 
 

Referalni centri / Izrada multimedijalnih elemenata i njihova prilagodba za www / Izrada pdf-a

PDF

 

Osnove PDF formata    

Portable Document Format (PDF) je univerzalni format datoteke koji čuva fontove, slike i izgled izvornog dokumenta stvorenog u raznim aplikacijama i platformama. Adobe PDF datoteke kompaktne su i kompletne, svatko tko ima Acrobat ili besplatni Adobe Reader softver ih može dijeliti, prikazivati i ispisivati. 

 Nekoliko prednosti Adobe PDF-a:  

PDF datoteku može otvoriti bilo tko i bilo gdje. Sve što je potrebno je besplatni Adobe Reader softver.  

PDF datoteke su kompaktne i mogu se pretrazivati.  

Zahvaljujući interaktivnim hipervezama, PDF datotekama se lako kretati.  

Označeni Adobe PDF omogucuje mijenjanje teksta za prikaz na mobilnim platformama.  

Označene PDF datoteke sadrže informacije o sadrzaju i strukturi, sto ih čini dostupnijima čitacima zaslona. Tipke za ubrzavanje i prečaci na tipkovnici čine kretanje kroz dokument jednostavnijim. Tekst u PDF dokumentu moze se ispisati na pisaču za Brailleovo pismo.  

Na PDF dokumente mogu se primijeniti posebna prava pristupa, koja omogućuju popunjavanje obrazaca, potpisivanje dokumenata, sudjelovanje u online pregledima dokumenata i prilaganje datoteka u PDF formatu, kao i onih koje nisu u PDF-formatu.  


Stvaranje PDF dokumenata  

PDF dokument je moguće stvoriti direktnim korištenjem Adobe Acrobat Professional alata, odabirom datoteke koju želimo pretvoriti u pdf i definiranjem određenih postvaki; korištenjem izvoza datoteka u pdf format unutar programa u kojem ste originalno pisali, autorskog programa, neki dokument poput Microsoft Worda, Visia, Access ili Autodesk AutoCad-a ; ili odabirom Adobe PDF pisača u dijalogu za printanje unutar autorskog programa.

 

U nastavku će biti opisani pojedini načini izrade PDF dokumenta.


Stvaranje PDF dokumenta pomoću Adobe Acrobat Profession alata

Stvaranje PDF-a iz datoteke

1.Odaberite Datoteka > Stvori PDF > Iz datoteke ili pritisnite gumb Stvori PDF i odaberite iz datoteke. Odaberite vrstu datoteke iz Vrsta datoteke te pretražujte za odabir datoteke koju zelite konvertirati.  

2. Ako želite urediti zadane opcije konverzije, pritisnite Postavke. Za primjenu promjena pritisnite OK.  

Dostupne opcije konverzije ovise o vrsti datoteke. Ako se ne mogu postaviti opcije konverzije, gumb Postavke će se zatamniti.  

3.Za konvertiranje odabrane datoteke u PDF pritisnite Otvori. 

 

1.JPG

 

Stvaranje PDF-a iz web stranice

1. Za stvaranje novog PDF dokumenta odaberite Datoteka > Stvori PDF > Iz web-stranice, pritisnite ikonu Stvori PDF iz web-stranice na alatnoj traci ili pritisnite gumb Stvori PDF na alatnoj traci i odaberite Iz web-stranice.  

• Za dodavanje konvertiranih stranica na kraj otvorenog PDF dokumenta odaberite Napredno > Web Capture > Dodavanje web-stranice.  

2. Unesite URL za web-stranicu koju želite konvertirati ili pretražujte i pronađite stranicu te kopirajte URL u okvir za adresu.  

3. Unesite slojeve koje želite ukljuciti ili odaberite Dohvati cijelo mjesto i tako obuhvatite sve slojeve web-stranice. (Opcija Dohvati cijelo mjesto ne preporuca se ako niste upoznati s velicinom i složenošću stranice koju preuzimate.)  

4. Kako biste odredili koje stranice ćete preuzeti, učinite nesto od sljedećeg:  

• Pomocu opcije Ostani na istom putu preuzet cete samo web-stranice koje su podređene URL-u.  

• Pomoću opcije Ostani na istom poslužitelju preuzet ćete samo web-stranice spremljene na istom poslužitelju na kojem su spremljene stranice za URL.  

5. Za odredivanje izgleda stranice i konvertiranih web-stranica pritisnite Postavke.  

6. U dijaloskom okviru Stvori PDF iz web-stranice ili Dodaj PDF-u s web-stranice pritisnite Stvori.


Stvaranje PDF datoteke iz skeniranog dokumenta

1. Odaberite Datoteka > Stvori PDF > Iz skenera ili pritisnite gumb Stvori PDF i odaberite Iz skenera.  

2. U dijaloskom okviru Stvori PDF iz skenera odaberite skener.  

3. Odaberite Prednja strana ili Obostrano i navedite zelite li stvoriti novi PDF dokument ili dodati konvertirani skenirani dokument otvorenom PDF dokumentu  

4. Za konvertiranje skeniranih stranica u tekst koji se moze pretrazivati odaberite Prepoznaj tekst pomoću OCR-a. Pritisnite Postavke i odredite opcije.  

5. Za mijenjanje reda čitanja za korisnike s invaliditetom odaberite Dodaj oznake dokumentu.  

6. Pritisnite Postavke slike i odredite kompresiju i filtriranje. Zadane postavke daju kompaktne stranice dobre kvalitete.  

7. Pritisnite Skeniraj. Operacija skeniranja i dostupne opcije ovise o vrsti vaseg skenera.


Stvaranje PDF datoteke iz visestrukih datoteka

1. Odaberite Datoteka > Stvori PDF > Iz višestrukih datoteka ili pritisnite gumb Stvori PDF i odaberite Iz višestrukih datoteka.  

Svaka PDF datoteka koju ste otvorili automatski će se prikazati u području Datoteke za kombiniranje ako je odabrana opcija za uključivanje svih otvorenih PDF datoteka.  

2. Pritisnite Pretraži i odaberite prvu datoteku za konvertiranje. Podržane vrste datoteka nalaze se u okvirima Vrste. Pritisnite Dodaj.  

3. U izborniku Posljednje kombinirane datoteke odaberite iz posljednjih 10 kombiniranih datoteka.  

4. Za promjenu redoslijeda datoteka na popisu istaknite naziv datoteke i pritisnite gumb Premjesti gore ili Premjesti dolje. Za premjestanje datoteke pritisnite Ukloni.  

5. Za konvertiranje i konsolidaciju datoteka u jedan Adobe PDF dokument pritisnite OK.  

6. Konsolidirani PDF dokument spremite pomocu naredbe Datoteka > Spremi kao.

 

Stvaranje PDF dokumenata iz autorskih aplikacija

Stvaranje PDF dokumenata iz autorskih aplikacija rješeno je na sličan način u gotovo svim aplikacijama, detaljnije ćemo opisati način stvaranja PDF dokumenata u Microsoft Office aplikacijama.

1.Otvorite datoteku koju želite konvertirati u Microsoft Office aplikaciju (ukljucujuci Word, Access, Excel ili PowerPoint).  

2. Za Excel odaberite Adobe PDF > Konvertiraj cijelu radnu knjigu za konvertiranje svih radnih listova u oznacene stranice u Adobe PDF dokumentu. Ako opcija nije odabrana, konvertirat ce se samo aktivne stranice.  

3. Učinite nesto od sljedećeg:  

• Odaberite Adobe PDF > Konvertiraj u Adobe PDF.  

• Na alatnoj traci pritisnite gumb Konvertiraj u Adobe PDF.  

• Na alatnoj traci pritisnite gumb Konvertiraj u Adobe PDF i pošalji e-poštom ?.  

• Na alatnoj traci prtisnite gumb Konvertiraj u Adobe PDF i pošalji na pregled .

 

Microsoft datoteka konvertirana je u Adobe PDF. Postavke koristene u konverziji možete korisnički prilagoditi te navesti naziv i lokaciju konvertiranih datoteka.

 

2.JPG

 

Korištenje Adobe PDF pisača

Još jedan od načina stvaranja PDF dokumenata je korištenje PDF pisača prilikom printanja dokumenta, na taj način dokument ne šaljemo na stvarni printer nego na virtualni PDF printer koji stvara PDF dokument.

3.JPG

 

Postavke Adobe PDF-a

Prilikom kreiranja PDF dokumenta moguće je postaviti niz opcija ovisno o namjeni izlaznog PDF dokumenta.

  4.JPG

Adobe sadrži predefinirane postavke za pojedinu namjenu izlaznog PDF, tako je moguće izabrati da li želimo standardni PDF dokument, PDF dokument sa ispisom visoke kvalitete itd. Za svaku od ponuđenih predefiniranih postavki moguće je odabrati stavku „uređivanje“ za dodatno podešavanje. U postavkama za fino podešavanje moguće je podesiti kompatibilnost izlaznog dokumenta sa ostalim Adobe Acrobat aplikacijama, razinu kompresije dokumenta, razlučivost,veličinu stranice, odabir fontova, način prikaza slika unutar dokumenta itd.  

Za detaljniji prikaz opcija pogledajte u internu pomoć Adobe Professional aplikacije (Pomoć – Adobe PDF setting –Adobe PDF settings options).  

5.JPG


Optimiziranje veličine PDF datoteke

Ovisno o tome da li izlazni PDF dokument spremamo na tvrdi disk, DVD, ili ga šaljemo putem e-maila-a korisna opcija prilikom stvaranja PDF dokumenta je optimiziranje veličine.  

Ako ćemo izlazni PDF dokument slati putem e-mail-a poželjno je veličinu dokumenta što više smanjiti kako bi slanje, a i primanje dokumenta bilo što brže, za ostale načine pohrane dokumenta veličina nije od presudne važnosti pošto su kapaciteti DVD i tvrdih diskova mnogostruko veći od veličine PDF dokumenta.  

Za optimiziranje PDF dokumenta pratite sljedeće korake.  

1. Odaberite Datoteka > Smanji veličinu datoteke.  

2. Odaberite najraniju verziju s kojom datoteke trebaju biti kompatibilne i pritisnite OK. Opcije daju sljedece rezultate:  

Acrobat 7.0 i kasnije verzije stvaraju datoteke najmanje velicine, ali ogranicavaju citateljstvo na korisnike verzija Adobe Reader 7.0, Acrobat Standard 7.0 ili Acrobat Professional 7.0 i kasnijih verzija.  

Acrobat 6.0 i kasnije verzije smanjuju velicinu datoteke, ali ogranicavaju citateljstvo na korisnike verzija Adobe Reader 6.0, Acrobat Standard 6.0 ili Acrobat Professional 6.0 i kasnijih verzija.  

Acrobat 5.0 i kasnije verzije smanjuju velicinu datoteke i njima se mogu sluziti korisnici verzije Acrobat 5.0.  

Acrobat 4.0 i kasnije verzije daju vece datoteke od drugih verzija, ali nude manju maksimalnu kompatibilnost sa starijim verzijama programa Acrobat i Acrobat Reader.  


Zaštita PDF dokumenata

Kada ste napisali svoj obrazovni materijal i napravili PDF datoteku od njega, da biste ga zaštitili potrebno je napraviti slijedeće korake:

1. Otvorite datoteku u "Adobe Acrobat-u", kliknite na "File>Document Properties", kao što je prikazano na slici.

6.JPG

2. Otvara vam se novi panel s nazivom "Svojstva dokumenta...". Odaberite tab "Zaštita". Nakon sto ste odabrali "Security" s desne strane vam se pojavljuje "drop down meni" s opcijama "Nema zaštite", "Zaštita lozinke" i "Zaštita potvrde". Od ove tri opcije najjednostavnija je "Zaštita lozinke". Dakle, odaberite "Zaštita lozinke".

7.JPG

3. Nakon odabira otvara se novi panel s nazivom. Panel vam pruža mogućnost zaštite dokumenta od čitanja (prvi level, odnosno prvo polje za lozinku) i zaštitu od kopiranja i printanja (drugi level, odnosno drugo polje za lozinku). U našem slučaju koristit ćemo maksimalnu zastitu koju nam pruža. Uprvo polje upisujemo jednu lozinku, a u drugo drugu lozinku. Naime Adobe Acrobat nam ne dozvoljava da koristimo istu lozinku za obje razine, što je u biti jako zgodno ukoliko imate vise skupina osoba sa različitom pristupnom točkom (jedni smiju samo gledati, a drugi koristiti i prilagođavati dokument).  

8.JPG

4. Nakon što smo upisali željene lozinke, ostale opcije ostavimo nedirnute, kliknemo dva puta OK i obavezno odemo na "Datoteka- Spremi".  

 

 

 
 

Copyright © CARNet
design: logotip kimajaka