logotip carneta logotip referalnih centara
  Izrada multimedijalnih elemenata i njihova prilagodba za www english
logotip referalnog centra
 
 

Referalni centri / Izrada multimedijalnih elemenata i njihova prilagodba za www /

Pohrana, pronalaženje i pretraživanje multimedijalnih elemenata

 

Prilikom slanja elemenata na web, govorimo o slanju preko FTP protokola na server. Ono na što moramo obratiti pažnju je to da se kod pohrane elemenata na webu, ne smijemo osjećati 'kao doma', odnosno, često, skoro uvijek nam nije na raspolaganju puno diskovnog prostora. Pa tako uz sortiranje elemenata po kategorijama koje se odvija isto kao i lokalno, moramo pripaziti i na veličinu tih elemenata. To spominjemo zato što nisu svi multimedijalni elementi, odmah spremni za web. Tu je pogotovo riječ o video materijalima i razne simulacije. Uz pretpostavku da su materijali optimizirani, šaljemo elemente na server. Time smo obavili polovinu posla, jer ih moramo prikazati, tj. omogućiti korisniku da ih pretražuje i pregledava. Znači opet se vraćamo na bazu podataka, u kojoj će se nalaziti linkovi na te elemente. Kada govorimo o pretraživanju materijala na webu, govorimo o pretrazi baze. Što je baza bolje organiziranija, manje prostora zauzima (kod puno elemenata, dobra organizacija pomaže da se podaci ne ponavljaju i nastaju uzaludne petlje, ako nije potrebno), i time automatski ubrzava pretragu.

Za lokalnu pretragu raznih multimedijskih elemenata postoje razni programi, s kojima radite kataloge. U tom slučaju, vam program omogućuje da samo upišete naziv svog elementa ili kategoriju, te će vam prikazati gdje se u vašem repozitoriju lokalno nalaze pojedini elementi koje tražite. Sigurno se pitate, 'zbog čega bi ih onda uopće svrstavao po kategorijama kada imam ovaj program koji to čini za mene'. Postoji uzrečica 'bolje malo reda, nego puno nereda', pa vam to govori da zbog određenih razloga nećete uvijek moći koristiti lokalni pretraživač, ili nemate licencu pa vam ne dopušta preko dvije pretrage i slično. Tada je dobro imati posložene elemente po kategorijama, koje vama pomažu da se snađete i pronađete elemente koji vam u tom trenutku trebaju.


Velike pohrane elemenata se na webu daju često naći. Možda zbog toga što postoji toliko servisa koji vam mogu za određeni iznos, pa čak i besplatno dati bilo koji element kojeg vi u tom trenutku tražite. Neki su za edukacijske svrhe, dok su neki veoma korisni za neki vaš posao ili slično, te ćete stoga uglavnom morati to i platiti.


Primjeri repozitorija za fotografije:


fotografije.jpg


www.sxc.hu je jako dobar primjer pretrage i pohrane fotografija. Prilikom slanja svojih fotografija, odabirete kategoriju, te nekoliko kategorija u koje vaša fotografija spada. Time olakšavate sebi, odnosno onom tko pretražuje te fotografije, da u ponudi vidi i vašu fotografiju. Tu je nekoliko pogodnosti, pretrage po autoru, po kategoriji, pa po lokaciji gdje je slikano i slično.

Većina takvih sustava na kojima se nalaze fotografije, imaju slične načine pretrage i organizacije. Jako bitna stvar kod takvih sustava, ako se mislite time baviti ili želite svoje fotografije postaviti na vaš server, su tehničke strane servera, to znači veliki protok (bandwidth) podataka, jer morate uzeti u obzir da nećete samo vi pregledavati te fotografije ili elemente već svatko tko ih želi, može ih pregledati, jer ste ih i zato postavili na web.

<><>

devianart.jpg

Jedna od najvećih baza raznih elemenata, je definitivno DeavianArt. Njihova baza sadrži ogroman broj uglavnom grafičkih elemenata. No bez problema ćete naći bilo koji element ako znate npr. autora ili datum kada je poslana, ili kategoriju, pa čak potkategoriju. Ili ne znate ništa, ali sumnjate da bi moglo biti tamo, pretraga nije fokusirana samo na određeni upit, već prikaže sve što je vezano za tu temu. Naravno, što manje podataka znate, a želite nešto određeno, to će vam uzeti više vremena.

prew.jpg

 
 

Copyright © CARNet
design: logotip kimajaka