| Slike i fotografije čine stranice zanimljivijima i bogatijima. Nužna je njihova povezanost s porukom koju stranica odašilje. |
Ako nisu povezane s porukom bolje ih je ne stavljati jer mogu zbuniti posjetitelja i odvratiti njegov interes za stranicu.
Većina stranica na webu treba zanimljive, atraktivne i informativne slike koje će zadržati pozornost posjetitelja.
Postoje specijalizirane web adrese s kojih se besplatno ili uz novčanu naknadu mogu preuzeti slike.
Neke od tih stranica su:
www.PhotoDisc.com
www.EyeWire.com
Slike i fotografije mogu se unijeti na stranicu i skeniranjem postojećih ili fotografiranjem digitalnim fotoaparatom. To su vjerojatno bolji načini za unos specifičnih slika potrebnih za izradu nastavnih materijala.
Osim što slika može poslužiti kao link, moguće ju je i mapirati odnosno pojedinim dijelovima slike dodijeliti određene linkove. Kliktanjem na izabrane dijelove mapirane slike pozivaju se druge sadržajno vezane web stranice.
Fotografije za web stranice treba smanjiti na razlučivost od 72 dpi (engl. dot per inch - elmenata slike po 25,4 mm) jer će se pri toj razlučivosti slika brzo učitavati i zadržati dostatnu kvalitetu na monitoru, premda će kvaliteta ispisa slike biti slaba.
Ne treba stavljati slike veće od 400 elemenata slike jer je još uvijek većina monitora razlučivosti 800x600 elemenata slike, a i zasloni prijenosnih računala su iste razlučivosti. Osim toga, povećanjem slike produžuje se vrijeme učitavanja stranice.
Grafički formati u kojima se postavljaju slike na web stranice su GIF, JPEG, PNG, SWF.
Najčešće se koriste prva dva.
GIF je kratica za Graphic Interchange Format. Slika snimljena u GIF formatu komprimirana je, a taj se format koristi za ilustracije i logo oznake.
JPEG format (Joint Photographie Experts Group) koristi se za fotografije, jer je u tom formatu moguće pohraniti veći raspon boja.
Prije postavljanja slike moguće ju je obraditi u Photoshopu ili sličnom grafičkom programu. Najčešći alat koji se pritom koristi je crop (rezanje), pomoću kojeg se izdvaja najbitniji dio slike i time oslobađa prostor na stranici te ubrzava učitavanje. Mogu se koristiti i opcije namještanja obojenja (Hue/Saturnation), svjetline, kontrasta i filtera (poster, edges, watercolour...)
Efektnije je sliku odvojiti od teksta, što se postiže dodavanjem prostora oko slike, sjene, bordure ili rotiranjem.
Navedene obrade stranici daju zanimljivost i opušten ton.
Linkovi korištenih primjera |
PhotoDisc (specijalizirana stranica s koje je moguće preuzeti slike) EyeWire (specijalizirana stranica s koje je moguće preuzeti slike) Citologija (korištenje specifičnih slika za potrebe nastave) Innerauto (mapirane slike) |