A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Vektorska slika - Slika pohranjena kao datoteka koja sadrži upute za crtanje oblika i linija koje sačinjavaji sliku. Vektorska grafika - crtanje pomoću računala kada slika nastaje kombinacijom boja, pravih i krivih linija, pravilnih i nepravilnih zatvorenih površina. Dobra osobina vektorske grafike je to što se objekti mogu povećavati bez gubitka oštrine, zato što njihov oblik ne nastaje od niza točaka, već se formira po matematičkom proračunu. Veronica - (Very Easy Rodent Oriented Net-wide Index to Computerised Archives) programski alat za traženje datoteka na Internetu.
VGA - Raspored za video grafiku. Standard za monitore kod kojeg je maksmalna razlučivost prikazivanja slike 640x480 piksela, a dubina boje 256 boja.
Virtualna stvarnost - računalna simulacija realnog trodimenzionalnog svijeta. Promatrači tog svijeta, koji postoji samo u računalu, imaju kacigu, naočale, rukavice i pojas, kao ulazne uređaje, i imaju dojam kao da borave i kreću se u stvarnom svijetu. Video film - Video reproduciran pri najmanje 30 kadrova u sekundi.
Video for Windows - Komplet softverskih pomoćnih programa koji mogu poslužiti (zajedno s karticom za hvatanje video sekvenci) i njihovo spremanje uz pridruženi zvuk na disk, za uređivanje sekvence i za sažimanje podataka.
Video kartica - Dio hardvera u PC-u koji sprema slike prikazane na monitoru i, kako prima i objedinjuje signale iz drugih dijelova računala, stalno osvježava prikaz na monitoru.
Video RAM - Memorijski čipovi na video kartici koji se koriste za pohranu svih podataka o slici na ekranu monitora.
VIDEOKONFERENCIJA - Videokonferencije čine mogućim sastanak ili predavanje na kojemu mogu istovremeno sudjelovati sudionici međusobno udaljeni stotine kilometara. Oni se mogu i vidjeti i čuti te tako međusobno komunicirati u stvarnom vremenu, što se postiže upotrebom kamera, monitora ili projektora, mikrofona i zvučnika. Video kodiranje - je grana u kompjuterskoj znanosti koja se bavi pronalaženjem najefikasnijeg načina pretvaranja video signala. Standardi video kodiranja današnjice ne ograničavaju se samo na video i audio zapis, već u signal uključuju i druge multimedijalne podatke, kao kompjutersku grafiku, interaktivne elemente, tekstualne informacije i sl. Wi-Fi (Bežične Lokalne Mreže) - Trenutno najrasprostranjeniji (i, uvjetno receno, najvazniji) od svih standarda jest 802.11b. Razlog zasto je tome tako je jednostavan: uredaji koji podrzavaju 802.1 1b na trzistu postoje nekoliko godina, medusobno su kompatibiini, relativno jeftini i vrlo rasprostranjeni. Ovi uredaji rade na frekvencijskom spektru od 2,4 GHz, na tzv. ISM (industrial, scientific and medical) bandu koji je u vecini drzava Slobodan za komercijalnu upotrebu, odnosno njegovi korisnici ne moraju placati koncesiju za koristenje. Doseg 802.11 b uredaja po standardu je do 350 metara na otvorenom, odnosno do 100 metara u zatvorenom prostoru (zgrade), a propusnost veze iznosi 11 Mbit/s. Ovaj zadnji podatak predstavlja ujedno i najvecu manu ovih mreza: propusnost od 11 megabita po sekundi je usporediva s 10-megabitnim Ethernetom i desetak puta manja od propusnosti koju nudi danas uobicajeni 100-megabitni Ethernet. Buduci da i 100 megabita danas polako postaje tijesno, bezicnih 11 megabita predstavlja zaista premali kapacitet. Kako bi se rijesio ovaj problem, nastala su jos dva podstandarda: 802.11a i 802.11g, koji povecavaju propusnost bezicnih mreza na 54 megabita po sekundi, sto je jos uvijek osjetno manje od 100-megabitnog Etherneta, ali i pet puta vise od onoga sto nudi 802.11b. Da bi ostvario ovo povecanje, 802.11a koristi veci broj kanala, dostupan na 5-gigahercnom spektru, te modulacijsku tehnologiju pod nazivom OFDM(orthogonal frequency division multiplexing) koja omogucuje stvaranje visokopropusnih komunikacijskih pojasa. Sustav videokonferencija omogućuje: - brzu i jednostavnu razmjenu informacija i znanja
- sudjelovanje na predavanjima na daljinu, konferencijama ili seminarima
- praćenje i sudjelovanje na stručnim skupovima i okruglim stolovima
- međusobnu povezanost akademskih ustanova
- zajedničko sudjelovanje na raznim projektima
- prijenos događanja od važnosti za akademsku zajednicu.
VoIP – Voice over Internet Protocol - Većina tradicionalnih telefonskih mreža koristi Public Switched Telephone Network (PSTN), sustav koji primjenjuje tehnologiju komutacije kanala što znači da je predodređeni govorni kanal dodijeljen svakom pojedinačnom razgovoru. Danas su telefonske mreže na migracijskom putu prema VoIP-u. VoIP sustav primjenjuje umrežavanje komutacije paketa, gdje je govorni signal digitaliziran, komprimiran i paketiziran. Takva komprimirana digitalna poruka ne zahtijeva govorni kanal. Umjesto toga, poruka može biti poslana preko istih podatkovnih linija koje se koriste za Intranet ili Internet te predodređeni kanal nije više potreban. Dok je VoIP tehnologija bila u ranom razvoju bilo je dosta problema sa kvalitetom usluga u odnosu na analognu telefoniju. VoIP tehnologija ubrzano se poboljšava. Kvaliteta VoIP telefonskog poziva preko virtualne privatne mreže (VPN) i analognog poziva danas je gotovo ista. Vortal – vertikalni portal tj. specijalizirani portal koji služi samo određenoj organizaciji ili grupi ljudi s istim interesima. Vruća točka - U multimedijalnom naslovu, područje na ekranu koje, kada na njega kliknete mišem, uzrokuje pojavljivanje novih informacija ili skakanje programa na novi pojam.
|