logotip carneta logotip referalnih centara
  Odabir alata za e-obrazovanje english
logotip referalnog centra
 
 

Referalni centri / Odabir alata za e-obrazovanje / Pojašnjenja pojmova

Pojašnjenja pojmova

 

Alat za e-obrazovanje - naziv za sve računalne programe koji mogu služiti u procesu učenja.

Administracija / Administrator -
jedna ili više osoba koje su zadužene za prijavu novih studenata, za brigu o dostupnosti sustava i nadziranje rada sustava kao cjeline.

Asinkrona komunikacija - način komunikacije u kojem dva korisnika ne mogu istodobno komunicirati, već u komunikaciji postoji neki vremenski odmak. Primjeri takve komunikacije su elektronička pošta i diskusijske grupe.

Audiokonferencija - sinkroni oblik komunikacije u kojem dva korisnika komuniciraju glasom - slično poput telefona.

Autor materijala - osoba koja koristi alat za e-obrazovanje kako bi izradila novo gradivo.

Banner - manja sličica, koja može biti i animirana, a nalazi se obično na vrhu ili dnu stranice s materijalima.

Bilješka - u web smislu bilješkom se smatra mogućnost zapisa teksta na stranicu na kojoj se nalazi materijal. Tom se zapisu se mora moći pristupiti barem s te stranice i ne smije biti vidljiv ostalim korisnicima koji pregledavaju taj materijal.

Ciljevi učenja - jasno određene točke / pojmovi koje definira autor materijala, a svladavanje kojih se želi postići prolaskom kroz određeni skup materijala.

Courseware alat - pogledati pod alat za e-obrazovanje.

Dijeljenje aplikacija - sposobnost sinkronih programskih alata da programsku aplikaciju s jednog računala stave na raspolaganje za istodoban rad korisnicima s drugih računala.

Diskusijska grupa - oblik javne komunikacije gdje svaki korisnik može javno izreći svoje mišljenje koje zatim svi drugi korisnici mogu vidjeti.

DOC / .doc - oblik zapisa datoteke. Dokumente snimljene u tom obliku može se vidjeti pomoću DOC preglednika: Microsoft Word (http://www.microsoft.com).

E-mail / E-pošta - oblik privatne komunikacije gdje jedan korisnik drugom može poslati neku poruku koju će vidjeti samo taj drugi korisnik.

E-learning / E-učenje - proces učenja korištenjem računala ili drugih elektroničkih pomagala (ne mora biti "na daljinu"). Može se izvoditi tako da su nastavnik i student u istoj prostoriji, ali mogu biti i udaljeni.  

Elektronička ploča za suradnju - Prostor za udaljenu suradnju u kojem je moguće i računalno crtati. Ploča je dostupna svima koji prisustvuju tom tečaju/nastavi... 

Glasovna poruka - mogućnost alata za e-obrazovanje da osim tekstualnog zapisa bilježi i audiozapis kao odgovor. Jedno moguće rješenje je da se na sustav uploada datoteka sa zvučnim zapisom.

Grupa - u smislu alata za e-obrazovanje označava više studenata koje zajedno povezuje neki zajednički zadatak ili cilj. Od studenata koji prate predmet može se oformiti nekoliko grupa od kojih svaka ima neki svoj zadatak.

IMAP - protokol kojim se neki programi za čitanje maila mogu spojiti s mail poslužiteljem.

Knjižna oznaka (bookmark) - mogućnost web preglednika da zabilježi neku stranicu na Internetu. U smislu alata za e-obrazovanje označava mogućnost alata da sam zabilježi stranicu na sadržaju, tako da korisnik vrlo brzo može vidjeti sve vlastite trenutne knjiške oznake i odabirom neke od njih odmah otići na određenu stranicu materijala.

Komprimiranje / Kompresija - sažimanje jedne ili više datoteka tako da čine jednu datoteku koja fizički zauzima manje mjesta nego prije.

Kontrole za upravljanje - sličice ili tekstovi koje vode na prethodnu stranicu materijala, sljedeću stranicu, početnu ili na sadržaj. Olakšavaju kretanje među materijalima.

Konverzija - promjena jednog oblika zapisa (najčešće datoteke) u drugi.

Linearni sustav učenja - sustav kod kojeg student mora prolaziti kroz materijal jednim, unaprijed točno određenim redoslijedom bez mogućnosti preskakanja pojedinih dijelova ili vraćanja na neke cjeline. Slično kao kod klasičnih knjiga.

LMS / Learning management system - cjelokupno rješenje sustava za učenje koje pokriva registraciju korisnika, njihovo praćenje, davanje materijala korisnicima, omogućuje provjeru znanja, brine se o sigurnosti podataka, a administratorima omogućuje definiranje razina pristupa za svakog pojedinog korisnika.

Lynx - web preglednik koji sve stranice prikazuje isključivo u tekstualnom obliku.

Mapa tečaja - stranica na kojoj se može na jednom mjestu vidjeti cjelokupna organizacija tečaja, može biti u stablastom, ali i nekom drugom obliku.

Materijal - skup tekstova, slika, audio i videozapisa koji se koriste kako bi se što bolje predstavilo gradivo.

Navigacijski put - najčešće naziv u obliku Windows ili UNIX puta koji se nalazi pri vrhu stranice. Njegovim iščitavanjem bi se trebalo lako odrediti u kojem se dijelu gradiva trenutno nalazimo. Na primjer: Matematika/Brojevi/Cijeli brojevi/Zbrajanje - korisnik se trenutno nalazi u materijalima vezanim u zbrajanje cijelih brojeva u matematici.

Nelinearni sustav učenja - sustav kod kojeg student može sam odabirati redoslijed kojim želi svladavati gradivo. Odabir se može raditi nakon svake obrađene cjeline.

PDF / .pdf - oblik zapisa datoteke. Dokumente snimljene u tom obliku može se vidjeti pomoću PDF preglednika: Adobe Acrobat Reader (http://www.adobe.com).

POP3 - protokol kojim se neki programi za čitanje maila mogu spojiti s mail poslužiteljem.

PowerPoint / .ppt - oblik zapisa datoteke. Dokumente snimljene u tom obliku može se vidjeti pomoću  preglednika Microsoftova Powerpointa 

Praćenje verzija - mogućnost pohrane svake pojedine verzije materijala na sustav. Sustav sam prikazuje posljednju aktivnu verziju, ali i pamti sve stare u slučaju da je neku od njih potrebno vratiti.

Predavač - osoba koja studentu predaje materijal, prati njegov napredak i usmjerava ga. Predavač može, ali i ne mora ujedno biti i autor materijala.

Prijelazna stranica - najčešće prva ili druga stranica koja na sebi ne sadrži nikakvo gradivo, već samo pregled trenutnih obavijesti, kalendar i kratke linkove do najčešćih adresa kao što su nastavak učenja, pregled trenutno upisanih tečajeva ili postavki.

Prostor znanja - skup čestica znanja (manjih zaokruženih područja) koji tvore cjelinu.

QuickTime - program za pregledavanje audio i videodatoteka.

Radna ploča - program koji omogućuje da svi sudionici diskusije vide isti dio ekrana istodobno. Na taj način ono što jedna osoba nacrta u tom programu istodobno vide svi korisnici.

Raspodijeljeno učenje - proces učenja u kojem su grupe studenata na poznatim udaljenim lokacijama u posebno prilagođenim prostorijama (npr. raznim kampovima istog sveučilišta). Oprema u tim prostorijama omogućuje brzu dvosmjernu videokomunikaciju i suradnju s nastavnikom koji je u udaljenoj prostoriji.  

RealPlayer - program za pregledavanje audio i videodatoteka. Datoteke za pregledavane u ovom programu najčešće imaju ekstenziju .rm ili .ram.

Resursi za odabir
 - ljudi, vrijeme i novac koji stoji na raspolaganju nekoj instituciji za odabir odgovarajućeg alata za e-obrazovanje.

Samotestiranje - proces u kojem student koristi programski modul ili aplikaciju kako bi utvrdio kako se upravlja sa stečenim znanjem.

Samostalna aplikacija - softver koji se može izvršavati bez izravnog spajanja na alata za e-obrazovanje, a u mogućnosti je izraditi nešto što taj alat može koristiti.

Sinkrona komunikacija - način komunikacije u kojem dva korisnika istodobno komuniciraju, bez vremenskog odmaka. Primjer takve komunikacije je diskusija (chat).

Student - osoba koja koristi alata za e-obrazovanje kako bi naučila novo gradivo ili utvrdila staro.

Sučelje - skup slika, linkova i njihov raspored koji korisnik koristi kako bi se što lakše kretao kroz materijale.

Tehničko predznanje - u smislu alata za e-obrazovanje označava potrebno predznanje u korištenju na primjer HTML oznaka, programiranju u nekom programskom jeziku ili korištenju nekog određenog softvera.

Tekstualno sučelje - sučelje koje ne sadrži nikakve slike, već su sve slike zamijenjene svojim opisima. Osobito je važno korisnicima koji imaju vrlo sporu vezu sa Internetom i slijepim i slabovidnim osobama kojima odgovarajući softver čita tekst sa zaslona.

Transkript - tekstualni zapis svega izrečenog u nekoj komunikaciji.

TXT / .txt - oblik zapisa datoteke. Dokumente snimljene u tom obliku može se vidjeti pomoću gotovo svakog preglednika tekstualnih datoteka, npr. Notepad.

Učenje na daljinu - Proces učenja u kojem nastavnik i student(i) nisu u istom fizičkom prostoru. Ne moraju se koristiti računala kao pomoćno sredstvo, već mogu koristiti i satelitske videoveze ili neki drugi način sinkrone dvosmjerne komunikacije, ali i videokazete ili neki drugi način asinkrone komunikacije.  

Upload - stavljanje datoteke na neko drugo računalo. U smislu alata za e-obrazovanje znači smještanje datoteke u sustav.

Uređivač formula - program koji omogućuje brzu i jednostavnu izradu formula. Na primjer: Microsoft Equation Editor.

Videokonferencija - sinkroni oblik komunikacije u kojem se dva korisnika vide i komuniciraju glasom - slično kao videotelefon.

Višestruko ispunjavanje testa - mogućnost da se isti test ispunjava i nakon što se ispunio jednom. Sustav može, ali i ne mora pamtiti sve rezultate ispunjavanja testa.

Windows Media Player - program za pregledavanje audio i videodatoteka.

 
 

Copyright © CARNet
design: logotip kimajaka