Tablični prikazi najviše odgovaraju u slučaju ocjenjivanja metodom 'ispunjavanje kriterija', ali se mogu koristiti i u slučaju numeričkih ocjena.
Kod numeričkih ocjena se može dati tablični prikaz u stupcima na slijedeći način:
Svaki redak predstavlja jedan proizvod. U prvom stupcu je naziv proizvoda, a svaki slijedeći stupac predstavlja jedan od kriterija koji se ocjenjuje. Ocjena je upisana u odgovarajućem stupcu za svaki od proizvoda.
Ovakav način ocjenjivanja je pregledan u slučajevima numeričkih ocjena jer je ne uspoređuje po velikom broju kriterija i obično se ne uspoređuje velik broj proizvoda. U slučaju većeg broja proizvoda korisno je definirati nekoliko tablica i to tako što se odabere jedan od kriterija i prema njegovoj vrijednosti se definira nekoliko tablica. Svaki od proizvoda će biti svrstan u jednu tablicu.
Kriterij koji se odabere mora biti vrlo ključan i najbolje ga je odabrati u dogovoru s korisnikom. Loš odabir kriterija odvajanja će kao rezultat dati nepreglednu tablicu i beskorisne podatke.
|
Kada koristiti tablični prikaz? |
Tablični prikazi najviše odgovaraju u slučaju ocjenjivanja metodom 'ispunjavanje kriterija', ali se mogu koristiti i u slučaju numeričkih ocjena | | |
U slučaju metode 'ispunjavanje kriterija' tablica definirana na već navedeni način je prevelika za praćenje. Zbog velikog broja kriterija ne pomaže niti zamjena redaka i stupaca jer su podaci i dalje neiskoristivi.
U ovim slučajevima najbolje je definirati dvije tablice. Prva koja će pokazivati zbirne podatke, a zatim je moguće odabrati svaki od zbirnih podataka i vidjeti detaljne rezultate. Ovako nešto je moguće samo na manjem broju proizvoda koji se uspoređuju jer je na broju proizvoda većem od 10-tak ponovo rezultat tablica nalik na film Matrix.
Ako je moguće najbolje je kreirati sustav za dinamički prikaz rezultata. U njemu korisnik može odabrati koji kriteriji za koje programe ga zanimaju i sustav zatim prikaže samo te rezultate. Ovisno o načinu na koji su podaci uneseni na sustav tako nešto se može dosta jednostavno realizirati, a jako olakšava korištenje.
Vrlo često se mogu vidjeti tablični sustavi koji umjesto numeričkih oznaka koriste neke grafičke elemente. Najčešće su to kvačica u slučaju da je neki kriterij zadovoljen, a križić ako nisu. Važno je naglasiti kako takvi elementi naizgled vesele korisnika koji pregledava rezultate, ali ne doprinose čitljivosti podataka, i vrlo često tablica zbog njih dodatno dobiva na veličini. Upravo zbog tih razloga predlaže se da se ti elementi ne koriste, pogotovo kod tablica većih dimenzija. U tom smislu mogu se koristiti slijedeći elementi:
Za pozitivnu ocjenu:
- Kvačica
- 1
- Nasmiješeno lice
- Sunce
- Podignut palac
- Kukac
- Logotip proizvođača
Za negativnu ocjenu:
- Križić
- 0
- Tužno lice
- Oblak
- Spušten palac